Šumavské putování: Po proudu Vydry k Čeňkově pile

blank

Poslední část našeho putování po proudu úžasné šumavské Vydry směřuje z kempu na Antýglu ke Čeňkově pile, kde po soutoku s Křemelnou vzniká Otava. Putování jsme začali na Modravě a vyrazili k Březníku a Luzenskému údolí (zde), pokračovali jsme od soutoku Luzenského a Březnického potoka, kterým vzniká Modravský potok, do Modravy (zde). Z ní jsme pokračovali od soutoku Modravského a Roklanského potoka, kterým vzniká Vydra, naučnou stezkou k Hradlovému mostu u Antýglu a dále k blízkému kempu.

Odsud nás čeká poslední sedmikilometrová část cesty po proudu Vydry jejím kaňonem typickým mohutnými balvany a skálami, které zde vytvářejí unikátní peřeje a působivá zákoutí. Atmosféra při cestě podél toku logicky výrazně závisí také na tom, zda tudy procházíme během suchého, nebo naopak deštivého období.

Červená turistická značka vede od mostu u Antýglu, kde se do Vydry vlévá Hamerský potok, v blízkosti řeky. Cedule opakovaně upozorňují na to, že s ohledem na nejpřísnější stupeň ochrany je vstup mimo značené stezky zakázán. Tento zákaz je dodržován – poměrně laxně řekněme. Po dvou kilometrech od mostu u Antýglu dorazíme ke Klostermannově mostu. Nový most nahradil v roce 2012 ten původní a je možné od něj vystoupat přes Horní Hrádky kolem v současnosti velmi populární lokality Vlčího výběhu do Srní. My pokračujeme po proudu Vydry dále až k Turnerově chatě, u níž se do řeky vlévá Zhůřský potok. Místy půjdeme po silničce poměrně vysoko nad řekou a pod sebou budeme mít divoký peřejnatý tok. Turnerova chata byla postavena na konci třicátých let minulého století a dochovala se v původní podobě.

Od Turnerovy chaty je to k Čeňkově pile necelé čtyři kilometry. Před mostem pár set metrů od cíle uvidíme na opačné straně řeky malou vodní elektrárnu Vydra – ve skutečnosti se jedná o poměrně rozsáhlý objekt a areál (psali jsme o něm zde). Od Čeňkovy pily jezdí autobusy nahoru směrem na Srní, nebo směrem dolů na Rejštejn a Sušici. V okolí je několik možností občerstvení.
Výlet je dlouhý zhruba sedm a půl kilometru a nenáročný, prakticky celou cestu bude mírně klesat podél řeky. Trasa je zde.

Foto: Marek Síbrt

blank blank blank

blank blank blank

blank blank blank

blank blank blank

Scroll to Top