Orlík umí najet na plný výkon za dvě minuty

blank

Největší česká akumulační vodní elektrárna znovu nabízí energetické soustavě služby všech svých čtyř soustrojí. Energetici využili pravidelné několikatýdenní jarní opravy ke kompletní migraci řídicího systému a elektrických ochran. Čtyři soustrojí schopná najet na plný výkon za necelé dvě minuty využívají energetičtí dispečeři především v časech ranních a odpoledních odběrových špiček. Elektrárna dodala do sítě za více než 60 let provozu přes 21 miliard kWh bezemisní elektřiny, tedy třetinu celé české roční spotřeby.

„Elektrárna Orlík dálkově řízená ze štěchovického centrálního dispečinku je nejdůležitější část vltavské kaskády. Za 128 vteřin umí dodat energetické soustavě regulační výkon 364 MW. Nutnou podmínkou jsou pravidelné investice do oprav. Čerstvě dokončená výměna a migrace řídicího systému za několik milionů korun nám umožní garantovat, že Orlík bude dlouhodobě schopen poskytovat regulační služby moderní energetice,“ říká ředitel Vodních elektráren ČEZ Róbert Heczko.

V březnu a dubnu probíhala i postupná pravidelná jarní posezónní údržba, tentokrát na 3. a 4. orlickém soustrojí. „Dnes vracíme do provozu soustrojí TG3. Máme za sebou hlavně kontroly všech částí, kudy za běžného provozu proudí voda, a to včetně obou šedesátimetrových přivaděčů. Údržbářské čety se také věnovaly zjišťování vad, vyvařování kavitací a kontrolám únavových trhlin na 80tunových oběžných kolech turbín o průměru 4,6 metru,“ vysvětluje Jaroslav Květ, vedoucí provozu vodní elektrárny Orlík. Ta je největší českou klasickou vodní elektrárnou. Každá z turbín je vysoká dvacet sedm metrů a dosahuje tak výšky panelového domu. Jednotlivá soustrojí elektrárny energetici postupně uváděli do provozu v letech 1961–1962.

Scroll to Top