Čištění odpadních vod může ovlivnit farmaceutický průmysl

blank

Na čištění městských odpadních vod by se od roku 2045 měly podílet největší znečišťovatelé, tedy farmaceutický a kosmetický průmysl, vyplývá z úpravy směrnice, kterou schválil Evropský parlament.

Portál enviweb.cz upozornil na to, že Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) již uvedla, že směrnici vnímá jako další přítěž již tak těžko konkurenceschopnému odvětví a může to ovlivnit cenu i dostupnost léků. Opatření se dotknou až 600 tuzemských čistíren odpadních vod. Náklady na zavádění nových opatření budou ve stovkách miliard korun během následujících 20 let, řekl ČTK ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR Vilém Žák.

Kvartérní čištění cílí na odstraňování látek, které běžná technologie neumí z odpadní vody odstranit. „Nová evropská legislativa, podle které bude 80 procent nákladů na kvartérní stupeň čištění hradit farmaceutický a kosmetický průmysl, tak naplňuje zásadu, že znečišťovatel platí,“ uvedl Žák.

Podle ČAFF se zvýší náklady na výrobu a dodávky léků pacientům v Evropské unii. Asociace dále kritizuje, že směrnice měla původně zahrnovat další průmysly, nakonec se na čištění budou podílet dva. „Vytváří to tak dojem, že tyto dva sektory budou platit také za znečištění odpadních vod způsobené všemi ostatními průmyslovými odvětvími,“ vysvětlil výkonný ředitel ČAFF Filip Vrubel.

Úprava směrnice zavádí mimo jiné povinnost členských států podporovat opětovné využití vody všude, kde je to možné, upozornil enviweb.cz. Směrnici ještě musí schválit Rada EU. Sektor odpadních vod by měl navíc dosáhnout energetické neutrality, což znamená, že do roku 2045 budou muset čistírny vyrábět energii, kterou spotřebovávají.

Scroll to Top