Kozlovická čistírna na Frýdecko-Místecku po modernizaci

blank

Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) informují o dalším dokončeném projektu, který spočíval v rekonstrukci čistírny odpadních vod v Kozlovicích na Frýdecko-Místecku, která byla zahájena na podzim roku 2022.

Jak v tiskové zprávě uvádí mluvčí Marek Síbrt, za opravou za více než 32 milionů stál nevyhovující stav stavební i technologické části provozu, který byl vybudován na počátku 80. let minulého století a částečnou rekonstrukcí prošel v roce 2014.

Čistírna je projektována na kapacitu 2 500 ekvivalentních obyvatel. Společnost k rekonstrukci přistoupila zejména kvůli nedostatečné kapacitě biologického stupně čištění, kdy provoz disponoval pouze jednou aktivační nádrží. To znamenalo problém při jakékoliv poruše nebo opravě.

Během modernizace byla aktivační nádrž rozdělena na dvě samostatné provozní části, byly doplněny aerační elementy a stávající zdroje vzduchu nahrazeny výkonnějšími dmychadly. Součástí stavby byla také změna profilu železobetonové konstrukce obvodových zdí aktivační nádrže.

„Dalším problémem byla nedostatečná kapacita podzemního kalojemu, kdy bylo tekutý kal nezbytné dovážet do areálu čistírny odpadních vod pro Frýdek-Místek ve Sviadnově, což výrazně zvyšovalo náklady čistírenského procesu. Zároveň bylo nezbytné doplnit technologii pro chemické srážení fosforu včetně souvisejícího příslušenství, jak požaduje legislativa,“ vysvětluje ředitel kanalizací Petr Grzonka.

Součástí stavební akce byla výstavba nového kalojemu o objemu 150 metrů krychlových, původní podzemní kalojem o objemu necelých 100 metrů krychlových byl rekonstruován. Nový kabát získal rovněž systém řízení provozu a jeho napojení na dispečink společnosti.

blank

213 milionů do vodárenství na Frýdecko-Místecku

Do výroby a dodávek pitné vody na Frýdecko-Místecku bude v roce 2024 směřovat 145 milionů korun, kdy zásadní bude pokračování modernizace strojně-technologického zařízení Úpravny vody Vyšní Lhoty, 68 milionů si vyžádá oblast odvádění a čištění vody odpadní.

„V systému Ostravského oblastního vodovodu bude pokračovat významná modernizace strojně-technologického vybavení a automatizovaného systému řízení Úpravny vody Vyšní Lhoty. Ta začala loni, dominantní část stavby proběhne letos a dokončena bude v roce 2025. Celkem si vyžádá více než 120 milionů korun. Budeme rekonstruovat také řadu vodojemů – například v Písečné na Třinecku, kde odstartuje významná stavba za více než 25 milionů korun, kterou dokončíme v roce 2025, a v Jablunkově – Alžbětinkách, jenž si vyžádá více než pět milionů korun. Dokončíme také komplexní sanaci akumulace pitné vody nad nádrží Baška,“ říká technický ředitel Martin Veselý.

Za posledních deset let směřovalo do vodárenské infrastruktury vlastněné a provozované SmVaK Ostrava 7,6 miliardy korun. Plánovaná částka pro rok 2024, 1,043 miliardy, představuje meziroční zvýšení o zhruba 70 milionů korun.

Scroll to Top