Oslavy Světového dne vody v Olomouci

blank

Hned čtyřdenní pestrý program nabízí Olomouc v souvislosti se Světovým dnem vody. Program pro školy doplní série poutavých přednášek o vodě, které budou pro veřejnost probíhat od 19. do 21. března v Konviktu (Univerzitní 3).

Hlavní dějství oslav se odehraje v pátek 22. března v části náplavky mezi mosty v Komenského ulici a na Masarykově třídě (Nábřeží Josefa Jařaba). Dále budou pro návštěvníky připraveny komentované prohlídky (po souši i po vodě), stánky s workshopy a aktivitami pro všechny generace a plavby na lodi. Nebude chybět občerstvení. Podrobný program je zde.

Světový den vody, který se od roku 1993 každoročně připomíná 22. března, je každoročním svátkem Organizace spojených národů, která se zaměřuje na důležitost vody. Oslavuje vodu a zvyšuje povědomí o 2,2 miliardách lidí, kteří žijí bez přístupu k nezávadné vodě. Jde o přijetí opatření k řešení globální vodní krize.

Hlavním cílem Světového dne vody je podpořit dosažení cíle udržitelného rozvoje 6: voda a hygiena pro všechny do roku 2030. UN-Water – koordinační mechanismus OSN v oblasti vody a hygieny – každoročně stanovuje téma Světového dne vody. V roce 2023 se pozornost soustředila na urychlení změn. V roce 2024 bude tématem Využití vody pro mír.

Foto: Jakub Čermák (olomouc.eu)

Scroll to Top