Letiště Praha podpoří granty okolní obce

blank

Letiště Praha opět prostřednictvím grantových programů podpoří okolní obce, které mohou v programu Biodiverzita žádat o podporu projektů k posílení ekologické stability a zvýšení přirozené zádrže vody. Program Ventilace nabízí příspěvek na pořízení a montáž ventilačních zařízení jako doplňkových protihlukových opatření.

Program Biodiverzita se třemi miliony korun je součástí jednoho z pěti cílů ESG strategie Letiště Praha v environmentální oblasti. Letiště loni díky němu podpořilo 13 projektů. Letos sem alokovalo o milion více. Zájemci mohou získat až 300 tisíc korun.

„Rozhodli jsme se letos při hodnocení projektů více podpořit ty, které řeší problematiku udržení vody v krajině včetně snahy o vypořádání srážkové vody v místě dopadu. Uvědomujeme si propojenost vody, zeleně a druhové pestrosti a rádi bychom touto cestou motivovali žadatele k podání projektů, které do řešeného území přináší více pozitivních dopadů,“ říká Soňa Hykyšová, ředitelka za oblast životního prostředí, udržitelnosti a ESG.

Podpora protihlukových opatření

Program Ventilace pomáhá modernizovat domy v blízkosti letiště. Letos zde bude rozděleno 20 milionů korun mezi 80 zájemců. Příspěvek se vztahuje na pořízení a montáž ventilačních zařízení jako doplňkových protihlukových opatření. Tato zařízení zajistí nepřetržitou výměnu vzduchu v uzavřených místnostech, bez nutnosti otevírat okna.

„Ventilační systémy mají pro uživatele mnoho výhod. Do místnosti přivádí čerstvý vzduch bez nutnosti přímého větrání. Ten prochází přes účinné filtry tak, aby se zabránilo pronikání prachu, alergenů i plísní. Systémy také využívají rekuperaci, tedy zpětné získávání tepla. Vzduch přicházející do místnosti přechází přes soustavu, která využívá teplo odchozího vzduchu k ohřátí příchozího bez toho, aby zpět pronikly pachy či jiné částice,“ vysvětluje Soňa Hykyšová.

Nabídka nových destinací 

Letiště také rozšiřuje nabídku letů a vylepšuje služby, cílem je podpořit zájem o cestovní ruch. Nabídka spojení se rozšíří až na 165 destinací a 67 leteckých dopravců. Půjde o destinace jako Astana v Kazachstánu, Kišiněv v Moldavsku, estonský Tallin, Poznaň v Polsku nebo tři nové italské lokality. Dalším záměrem je posílit počet přímých spojení ze vzdálenějších destinací, jako jsou Egypt, Gruzie nebo Čína.

Scroll to Top