Břasy zprovoznily nový vodojem, ceny vody neovlivní

blank

Břasy na Rokycansku zprovoznily nový vodojem, vybudovaly velký vrt a vyměnily kilometr potrubí. Kapacita dodávek vody se nyní zdvojnásobila a umožní větší rozvoj. Stavební akce si vyžádala 13 milionů. Na vodovod s 800 přípojkami je napojeno téměř 2000 obyvatel, třetinu kapacity odebírá průmysl.

„Vodojem, který zajišťuje vodu půlce Břas plus osadám Vranovice a Kříše, stál přes osm milionů korun, další milion korun pak 80 metrů hluboký vrt a čtyři miliony napojení pro všechny čtyři naše vrty,“ uvedl starosta Miroslav Kroc (Pro harmonický rozvoj obce). Moderní vodojem má vydržet několik desítek let. Starý vodojem bude obec dále využívat na surovou vodu.

Voda z nového vrtu je kvalitní. „Nemusí se moc upravovat, protože všechny vrty jsou blízko sebe, takže vodu různě mícháme. Zbavujeme ji manganu, železa a některý vrt obsahuje i radon, úpravna všechno zvládne,“ řekl Kroc. Samotná investice do vodohospodářství nezvýší ceny vody. Obec však letos musela ceny zvýšit, aby měla ve fondu oprav dostatek prostředků. „Příští rok se zřejmě cena zvedne, a to i tím, že se zvýší DPH z deseti na 12 procent. Měli bychom být pod 140 korunami,“ vysvětlil Kroc. Obec doplácí za vodu zhruba 70 korun za kubík vody, protože do vodárenství trvale investuje. Břasy vlastní také ještě další, 20 let starý vodojem pro druhou půlku obce a Stupno, a 28 kilometrů vodovodního a 25 kilometrů odpadního potrubí.

Obec také podporuje například hospodaření se srážkovou vodou. „Snažíme se například podpořit občany zalévat políčka v zahrádkách dešťovou vodou. Obec zdarma v několika vlnách občanům předávala do výpůjčky nádoby na dešťovou vodu o kapacitě 1000 litrů,“ přiblížil dříve další aktivity starosta. Osvěta lidí probíhá i nadále, postupně se opravuje více jak 20 obecních studen, aby je lidé žijící v blízkosti mohli využívat.

V rámci národního plánu obnovy obec revitalizovala stávající dvě vodní nádrže ve Volnočasovém areálu Ultramarinka v Břasích. Díky projektu byly opraveny a zpevněny svahy a zřízena nová základová výpusť včetně nového odpadního potrubí, byla provedena úprava dna, úprava vyústění přítoku dešťové kanalizace, zrealizovány přístupové schůdky, vyhlídkové molo a do každé nádrže byl doplněn vodotrysk pro okysličování vody.

Scroll to Top