Lesy ČR zrekonstruovaly historickou nádrž u Stříbra

blank

Modernizaci historické vodní nádrže s mokřadem a dvěma tůněmi dokončily v lesích nedaleko Kostelce u Stříbra v Plzeňském kraji Lesy České republiky. Investice za 3,5 milionu, kterou spolufinancovalo ministerstvo zemědělství, je součástí rozsáhlého programu Vracíme vodu lesu, který pomáhá adaptovat českou krajinu na klimatickou změnu. Nádrž na 0,4 hektarech zadrží až 6,5 tisíc metrů krychlových vody.

„Vycházeli jsme z torza někdejší zemní hráze se zátopou zarostlou padesátiletými olšemi. Dnes v krajině zadržujeme vodu, která se dá využít i při požáru lesa. Mokřad a tůně mají ekologický význam,“ řekl Tomáš Rau, vedoucí správy toků pro oblast povodí Berounky z Lesů ČR.

Obnova začala v lednu 2022, kdy vodohospodáři nejprve odstranili sediment, poté rekonstruovali hráz a budovali spodní výpusť s bezpečnostním přelivem. Na závěr vznikl mokřad, který skýtá v části zatopeného prostoru úkryt pro ptactvo a drobné živočichy žijící na březích nádrže. Zemní tůně pod hrází jsou na 240 metrech čtverečních biotopem mnoha rostlin a živočichů.

Scroll to Top