Čistější Nežárka a Lužnice díky investici Jindřichova Hradce

blank

Jindřichův Hradec zahájil největší investici do vodohospodářské infrastruktury za posledního čtvrt století. Obnova čistírny odpadních vod si vyžádá více než 237 milionů. Modernizace je nutná kvůli přísným limitům pro čištěné odpadní vody, zejména pro odstraňování fosforu.

„Rekonstrukce byla v letech 1998 a 1999, kdy se dělala také významná dostavba. Znamená to ale, že naposledy se tu něco upravovalo přes 25 lety,“ říká Olga Štíchová ze společnosti ČEVAK. Město za první fázi intenzifikace zaplatí zhruba čtvrt miliardy. „Pro nás je to zásadní investice, která bude v budoucnu sloužit také pro rozvoj města. Rovněž probíhá komunikace, jak se bude postupovat v dalších etapách, protože se zpřísňuje legislativa, budeme muset plnit stále přísnější limity. Všechna města se na to připravují,“ vysvětluje starosta Michal Kozár.

Dílčím krokem bude výstavba nové vyhnívací nádrže a rekonstrukce dvou stávajících, které slouží ke zpracování kalu a zároveň k výrobě bioplynu. Podle Štíchové se tím významně zlepší kvalita vody a posílí se energetická soběstačnost. Práce budou trvat několik let. V průběhu bude město komunikovat a sledovat i legislativní vývoj, který ještě není zcela dokončen. Díky novým technologiím bude proudit z čistírny odpadních vod čistější voda do Nežárky a Lužnice.

Foto: Čistírna odpadních vod v Jindřichově Hradci | Foto: Eva Musterová Marvanová, Český rozhlas

Scroll to Top