Křižanov bude pět let filtrovat podzemní vody

blank

Městys Křižanov na Žďársku bude pomocí hlubokých vrtů dalších pět let filtrovat podzemní vody u kovovýrobního areálu. Vedení chce totiž oslabit znečištění, kvůli kterému místní nemohou používat studny. Upozorňuje na to Český rozhlas.

Kontaminace v Křižanově je podle rozhlasu jedna z nejhorších v kraji vůbec. „Pila se i ta voda ze studny, do té doby, než se udělaly rozbory a zjistili jsme, že to je nevhodné. Babička se dožila 93 let, ale z bezpečnostních důvodů se tomu vyhýbáme,“ říká jeden z domorodců.

Znečištění má kořeny v 70. letech minulého století, kdy se z areálu kovovýroby vypouštěla organická rozpouštědla. „Pamětníci říkají, že se to vylévalo uprostřed areálu na hliněnou podlahu. Takže se to vsakovalo dolů. Může tam být puklina, ve které se to drží, a vlivem vyplachování dešťovou vodou se to vyplachuje do okolí,“ vysvětluje místostarosta Miroslav Juračka z KDU-ČSL. Průzkum, který si nechal městys zpracovat, ukázal, že bez aktivních kroků by kontaminace klesla na přiměřenou úroveň za padesát až sto let.

Foto: Český rozhlas

 

Scroll to Top