Litostroj dodá do Kanady turbíny za 2,5 miliardy

blank

Blanenský výrobce turbín pro vodní elektrárny Litostroj dodá osm soustrojí turbín s generátory za více než 100 milionů dolarů (téměř 2,5 miliardy korun) pro hydroelektrárnu v kanadské provincii Monitoba. Pro společnost se jedná o největší zakázku. S odkazem na informace Hospodářských novin o tom píše server prumyslovaautomatizace.com.

Společnost Litostroj Hydro se sídlem v Quebeku získala zakázku ve výběrovém řízení kanadské energetické společnosti Manitoba Hydro. O projekt se postará blanenský Litostroj Engineering, turbíny vyrobí Litostroj Power ve slovinské Lublani. Podle Hospodářských novin má být hotovo do roce 2027.

Hydroelektrárna Pointe du Bois je průtočného typu, tedy bez velké přehradní nádrže a má 16 turbínových soustrojí. Litostroj se postará o výměnu poloviny instalovaných turbín a generátorů. Díky větší efektivitě lopatek se výkon turbín zvýší o více než 30 procent. Životnost elektrárny se tím prodlouží nejméně do roku 2055.

Pro Litostroj je severoamerický trh zajímavý s ohledem na velké množství stárnoucí infrastruktury a podporu jejich obnovy ze strany státní administrativy. Litostroj je devět let vlastněn skupinou Energo-Pro. Skupina vlastní a provozuje vodní elektrárny ve čtyřech zemích – v Gruzii, Turecku, Bulharsku a České republice.

Foto: Hydraulická laboratoř v Blansku | Zdroj: Litostroj Group

Scroll to Top