Jesenické vodárny snížily ztráty vody pod 10 %

blank

Vodohospodářům na Jesenicku se za posledních deset let podařilo snížit ztráty vody ve vodovodní síti o více než polovinu. Oblast je specifická tím, že z ní odtéká téměř veškerá voda. Vodovody a kanalizace Jesenicka zásobují přes patnáct tisíc obyvatel na severu Olomouckého kraje. Uvedl to regionální portál hanackadrbna.cz.

Ještě v roce 2013 činily ztráty vody na Jesenicku 23,3 procenta. Společnost v uplynulých letech přijala vlastní koncepci boje proti suchu. Záměrem projektu bylo připravit sérii opatření, které přispějí k zajištění dostatku vody pro Jesenicko, říká technický ředitel vodáren Robert Černý. Projekt byl rozdělen do čtyřech okruhů: analýza dopadů sucha, úspory, hledání nových zdrojů a propojování vodohospodářských systémů

Společnost také díky průzkumu připojila nový podzemní zdroj v lokalitě Lipová-lázně. Zásadním krokem byla modernizace úpravny vody v Adolfovicích za téměř 90 milionů. Letos vodohospodáři zahájili práce na připojení nového zdroje, kterým je Keprnický potok. Jesenické vodárny patří městům a obcím v oblasti. Akcie drží město Jeseník, které má 62,3 procenta, menší podíly mají Lipová-lázně, Česká Ves, Písečná, Bělá pod Pradědem, Hradec-Nová Ves a Sdružení měst a obcí Jesenicka.

Scroll to Top