V Příbrami hledají nového provozovatele infrastruktury

blank

Středočeská Příbram pokračuje v přípravách koncesního řízení na nového provozovatele vodárenské infrastruktury. Uvedl to portál pribram.cz s tím, že návrh nepokračovat v přípravách a prodloužit smlouvu se současným provozovatelem, 1. SčV, vedení stáhlo z programu zastupitelstva. Opozice upozorňovala například na náklady spojené s připravovaným koncesním řízením.

Starosta města Jan Konvalinka z hnutí ANO sdělil, že právní zástupce Příbram vyrozuměl na základě dřívější rozsudku Krajského soudu v Brně, že se jeví prodloužení smlouvy se současným provozovatelem jako rizikové. Konvalinka dále uvedl, že celá záležitost vyžaduje hlubší analýzu i v kontextu praxe Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Nedostatečně zpracovaný návrh, říká opozice

Opozice stažení návrhu vítá. „Ze strany rady byl zpracován zcela nedostatečně, přičemž v něm naznačená cesta při nakládání s majetkem v hodnotě více než tři miliardy korun by mohla způsobit městu velkou škodu a některým aktérům v extrémním případě i trestněprávní odpovědnost,“ sdělili zastupitelé za Spojence Václav Švenda a Markéta Škodová.

Turbulentní doba a nastavení ekonomických parametrů

Společnost 1. SčV chtěla prodloužit provozovatelskou smlouvu do konce roku 2025 s tím, že je v současné turbulentní době obtížné nastavit ekonomické parametry provozování vodárenské infrastruktury. „Parametry i té nejvýhodnější nabídky učiněné za stávající situace by tak mohly být podstatně horší než v případě nabídky učiněné v době větší stability a předvídatelnosti vývoje jak ekonomiky celkově, tak na relevantním trhu provozování vodovodů a kanalizací,“ citoval web pribram.cz.

Nevýhodná smlouva pro město?

Ta chce s vlastníky vodárenské infrastruktury uzavírat memoranda, díky kterým se aktéři zavážou k většímu podílu měst na provozování majetku, rozhodování o něm a jeho kontrole. V tomto případě je předpokladem založení právnické osoby, kde by měli vlastníci majoritní podíl. Právě tady příbramští opoziční zastupitelé odkazují na dřívější analýzu, podle které je takový návrh pro město nevýhodný. Vodohospodářská infrastruktura v Příbrami je města, které provoz přenechává 1. SčV. Firma platí městu nájemné a ponechává si příjem z vodného a stočného.

Scroll to Top