Tuny použitých prezervativů a ubrousků v plzeňské čistírně

blank

Obrovské množství použitých prezervativů a vlhčených ubrousků zachycují denně česle plzeňské čistírny odpadních vod. Jak uvedli vodohospodáři, za cenu vysokých nákladů se tak komplikuje a prodražuje čištění vody. Uvedl to portál Plzeňská Drbna. 

„Většina zákazníků je zodpovědná a ví, co do stokové sítě nepatří. Ale najdou se ti, co splachují všechno, co se dá, a myslí si, že to prostě skončí v černé díře. Tak to ale rozhodně není,“ řekla pro Plzeňskou Drbnu mluvčí Vodárny Plzeň Dana Veselá. Odpadní vody z města natékají na čistírnu dvoupatrovou stokou s horním a dolním pásmem a Boleveckým sběračem. Na ČOV II Plzeň je připojeno zhruba 180 tisíc osob, přičemž délka stokové sítě činí zhruba 550 kilometrů. Čistírna na Jateční vyčistí za rok asi 18 milionů metrů krychlových odpadní vody.

Hrubé plovoucí nečistoty

„Za loňský rok zachytily česle Čistírny odpadních vod Jateční (na videu) zhruba 300 tun shrabků, které přitekly v odpadní vodě. Jde o hrubé plovoucí nečistoty, jako jsou hadry, zbytky exkrementů, jídel apod. Tento materiál se dále propírá, lisováním odvodňuje a odváží k likvidaci. Problémem v kanalizaci jsou například vlhčené ubrousky vyrobené z dlouhých vláken netkané celulózy nebo plastů. Jednak se zachycují ve stokové síti a vytvářejí tam odolnou kompaktní masu. Tím se snižuje průtok kanalizace, zanášejí se česle a ucpávají čerpadla,“ vysvětlila mluvčí.

Pozor na to, co splachujete

Lidé by měli brát důrazný ohled na to, co do záchodové mísy nebo kuchyňského dřezu nepatří. „Do záchodové mísy nepatří nic kromě toaletního papíru. Do dřezu ani odpadu nepatří ani zbytky jídel nebo použitý kuchyňský olej. Ve vodě totiž ztuhne a spolu s ostatním odpadem vytvoří špunt, který dokáže udělat v kanalizaci velkou neplechu. Například po ránu jsou na česlích vidět plátky citronů z ranních čajů a po štědrovečerních večeřích je patrný nárůst tuků ze smažení kaprů a řízků,“ dodala Veselá.

Scroll to Top