Polský velvyslanec navštívil Frýdlantsko

blank

Velvyslanec Mateusz Gniazdowski navštívil 19. ledna 2023 Frýdlant a okolí. Program byl rozdělen na dvě části, nejprve se sešel s vedením města a kastelánem Hradu a zámku Frýdlant, ve druhé pak se zástupci měst a obcí Frýdlantska a polského příhraničí. Jak uvedl portál frydlantsko.eu, třídenní návštěva na pozvání hejtmana Libereckého kraje Martina Půty byla důležitým okamžikem dalšího směřování vzájemné spolupráce partnerů na české i polské straně hranice.

„Během první části návštěvy polského velvyslance se na radnici jednalo o otázkách dopravního napojení Frýdlantska na Polsko, o podmínkách bezpečnosti v česko-polském příhraničí i o cestovním ruchu. I proto byl jednání přítomen také kastelán hradu a zámku Frýdlant Jiří Holub. Dle jeho statistiky totiž loni tvořili více než polovinu všech návštěvníků turisté z Polska. A zlepšením propagace na polské straně, například ve Swieradóvě Zdrój, by mohl být jejich počet ještě vyšší,“ řekl starosta Frýdlantu Dan Ramzer. Probírala se také užší spolupráci polské strany s městskou policií.

Mezivládní dohoda o Turówu

Další část návštěvy proběhla v prostorách Zámeckého dvora v Černousích. „Hovořili jsme o tom, co se povedlo v minulém roce, o podepsání mezivládní dohody o Turówu a nadací PGE a Libereckým krajem. Řekli jsme si, že to byl dobrý krok pro spolupráci a probrali další potřebné kroky, které je třeba u této dohody podniknout. Například v souvislosti s projektovou přípravou opatření, která by měla být financována z peněz, jež dalo na Frýdlantsko Polsko a elektrárna Turów. U nich je bohužel velké zpoždění. Zrekapitulovali jsme také, jak jsme vzájemně spolupracovali v posledních 20 letech a kam bychom chtěli spolupráci posunout dál,“ řekl dále Ramzer. Jednalo se rovněž o společných česko-polských silničních projektech a bezpečnosti.

 

Scroll to Top