Česko pomůže Ukrajině s ochranou životního prostředí

blank

Ministři životního prostředí Česka a Ukrajiny podepsali v Praze memorandum o spolupráci. Cílem je partnerství a koordinace společných aktivit při řešení dlouhodobých problémů z oblasti životního prostředí a aktuálně také náprava dopadů války na ukrajinskou přírodu.

„Zejména v této, pro Ukrajinu tak pohnuté, době je spolupráce v oblasti ochrany životního prostředí klíčová. Válečný konflikt na Ukrajině s sebou přináší kromě fatálních dopadů na obyvatelstvo závažné důsledky v podobě rozsáhlé, komplexní a dlouhodobé degradace životního prostředí. Škody přetrvají ještě dlouho po ukončení bojů a dotknou se nás všech,“ řekla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.

Dokument byl připravován několik let. „Nebyla to válka, co urychlilo jeho podpis. Dnes však čelíme ruské agresi a vidíme, že Česko nám může pomoci odminovat naše území, znovu vybudovat národní parky a udělat spoustu dalších dobrých věcí pro divokou přírodu. Ukrajinští vojáci chrání před Rusy nejen ukrajinský lid, ale celou Evropu. A moc mě těší, že paní ministryně Anna Hubáčková to chápe a chce nám pomoci. Dokazuje to, že Češi vědí, že příroda nezná hranic,“ dodal ukrajinský ministr Ruslan Strilets.

Spolupráce se týká řady témat, od vývoje technologií šetrných k životnímu prostředí přes hospodaření s vodou a ochranu před povodněmi až po nakládání s odpady a ochranu ovzduší. Významnou oblastí bude odstraňování starých ekologických zátěží a sanace kontaminovaných míst, tedy aktivity, se kterými má Česká republika velké zkušenosti.

Zdroj, foto: MŽP

Scroll to Top