MŽP: Komise zhodnotila plnění dohody Česka a Polska k Tuwówu

blank

Aktuální stav plnění mezivládní dohody Česka a Polska k dolu Turów kladně zhodnotily na zasedání Společné česko-polské komise ministryně životního prostředí ČR Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) a ministryně životního prostředí a ochrany klimatu Anna Moskwová.

Komise řešila zejména budování podzemní bariéry zamezující strhávání vody, jež má být hotová do konce června 2022. Také přípravy monitorovacích vrtů a další postupy. Ministerstvo životního prostředí ČR informovalo, že aktéři se dále shodli na prvních záměrech ve Fondu malých projektů, jehož prostřednictvím budou financovány místní a regionální projekty v oblasti životního prostředí.

„Stručně řečeno, všechny úkoly, které nám zatím smlouva ukládá, obě strany plní. Dohodli jsme se na umístění technického místa měření hluku z dolu a máme i první data měření. Stejně tak jsme rozhodli o umístění nových stanic pro měření znečištění ovzduší. Proběhla i první kontrolní návštěva českých expertů přímo v dole a dostali jsme první data o měření podzemní vody. Víme, jak probíhá budování podzemní bariéry, který má zamezit strhávání vody na české straně hranice, známe data z měřicích vrtů,“ uvedla ministryně Anna Hubáčková.

Komise se zabývala především informacemi o aktuálním stavu podzemní bariéry a přípravy monitorovacích vrtů. „Za toto historicky první setkání společné komise jsem velmi rád. Jeho výsledkem je potvrzení toho, že polská strana dodržuje Dohodou stanovené podmínky, jako je třeba dokončení filtrační stěny, kterou nyní čeká zkušební zatěžkávací režim. Společně jsme se shodli na prvních záměrech ve Fondu malých projektů. Brzy začnou práce na nových projektech o zadržování vody v krajině z tohoto Fondu. Za všechny mohu nyní zmínit záměry o přípravách lesoparků, alejí, rybníků nebo vodní přehrážky na Frýdlantsku a Hrádecku,“ sdělil hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Scroll to Top