Do Kanady za Malou Hlubokou a k Pilskému rybníku

blank

Český Rudolec v okrese Jindřichův Hradec v Jihočeském kraji několik kilometrů západně od Dačic je jednou z nejzápadnějších obcí Moravy ležící přímo na historické česko-moravské hranici. Obec s původně německým obyvatelstvem a po vzniku Československa se silnou českou menšinou zůstala po vyhnání sudetských Němců po roce 1945 osídlena českým obyvatelstvem.

Rudolec je známý především zámkem, který byl v polovině devatenáctého století po požáru opakovaně přestavované tvrze ve stylu tudorovské novogotiky. Od druhé světové války zámek často označovaný jako Malá Hluboká bohužel chátrá, jeho stav je velmi neutěšený. Cedule na zabedněných dveřích a oknech tvrdí, že objekt prochází rekonstrukcí. Na místě nic takového během návštěvy patrné nebylo.

Naproti zámku funguje rozlehlý zámecký pivovar s penzionem a restaurací s tradicí sahající až do roku 1539. Současný moderní provoz s názvem Pivovar Grasel podle jména známého loupežníka spjatého s regionem funguje od roku 2015 a je častým místem zastávek především cykloturistů.

Český Rudolec byl také sídlem rozlehlého velkostatku, který patřil k největším a nejrozvinutějším v celém regionu.

Romantiku místa dokresluje voda. I za ní se vyplatí do Českého Rudolce vyrazit. V blízkosti zámku na okraji lesa narazíme na Zámecký rybník. Výrazně rozlehlejší je Pilský rybník u silnice na Kunžak. Na jeho hrázi narazíme na pěkné lipové stromořadí. Kolem vodní plochy vede naučná Graselova stezka, který pokračuje dále do přírodního parku Česká Kanada. Rybník má rozlohu čtyři hektary a sloužil ke sportovní rybolovu, aktuální informace se dohledávají obtížně.
Atmosféra při procházce kolem vodní plochy je poklidná, krajina malebná a prostředí typicky jihočeské, řekněme.

Scroll to Top