MPO podpoří úsporu vody v průmyslu

blank

Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlašuje z evropského Nástroje pro oživení a odolnost výzvu na podporu úspory vody v průmyslu. Ministerstvo uvedlo, že prostředky z Národního plánu obnovy (NPO) v celkové výši 1 miliardy korun jsou určeny pro podnikatelské subjekty bez ohledu na velikost podniku.

„Chceme v maximální možné míře podpořit oblast udržitelného nakládání s vodou. Podpora je proto zaměřena na opatření na úspory vody a optimalizaci využívání vody v podnikatelské sféře jako součást zavádění principů oběhového hospodářství a adaptace hospodářství na změny klimatu,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Ministerstvo dále uvedlo, že podpora má přispět ke snížení roční spotřeby vody v rámci vodního hospodářství podniku. Zájemci mohou žádosti o podporu podávat od 12. května do 30. září 2022. Výzva platí pro všechny podnikatelské subjekty včetně podniků vlastněných až ze 100 % veřejným subjektem. Míra podpory je jednotná pro všechny žadatele, a to ve výši 40 %. Maximální částka podpory na projekt činí 25 milionů korun.

„Posouzení podnikatelských záměrů se opírá o metodiku hodnocení využívání vody, tedy o vodní audit podniku v rozsahu předmětu projektu. Podpořeny budou projekty, které u opatření navrhovaných vodním auditem dosáhnou úsporu vody ve výši minimálně 5 % nebo 100 kubíků vody za rok,“ doplnil náměstek ministra průmyslu a obchodu pro EU fondy Marian Piecha.

Scroll to Top