SmVaK Ostrava: 170 milionů do vodárenství na Frýdecko-Místecku

blank

Do výroby a dodávek pitné vody bude v investičně rekordním roce směřovat 83 milionů korun, 87 milionů si vyžádá oblast odvádění a čištění vody odpadní. O investicích společnosti v podhůří Beskyd informoval mluvčí Marek Síbrt.

Společnost bude řešit nedostatečnou vydatnost u některých lokálních zdrojů, kde v případě dlouhých suchých period přestává kapacita postačovat. Například nechá propojit za 12 milionů korun vodovodní potrubí mezi Metylovicemi a Lhotkou pod Ondřejníkem, kde byly v uplynulých letech nezbytné provozní zásahy k zajištění dostatečné kapacity dodávek pitné vody pro všechny odběratele.

„Nutnost propojení těchto vodovodů je dána nedostatečnou vydatností lokálního zdroje povrchové vody na úpatí masivu Ondřejníku, který zásobuje Lhotku. Prameny dokáží vykrýt spotřebu vody v obci při normálních srážkových obdobích. V době déle trvajícího sucha bylo v uplynulých letech opakovaně nezbytné navážet vodu do vodojemu nad obcí cisternami. Výstavbou 1700 metrů dlouhého polyetylenového řadu, který bude navazovat na koncový úsek vodovodu vybudovaný obcí v Metylovicích, bude možné zásobovat dolní část Lhotky,“ vysvětlil ředitel vodovodů SmVaK Ostrava Milan Koníř.

Investice si vyžádá rovněž výměna vodovodu v Raškovicích, modernizace infrastruktury ve Vratimově nebo Frýdku-Místku – Starém Městě. Stavební práce se nevyhnou ani Sviadnovu nebo Třinci. Další významné prostředky vodaři vloží do modernizace automatizovaného systému řízení a technologie Úpravny vody ve Vyšních Lhotách, kde se v letošním roce předpokládá zahájení prací. Práce v celkové výši 116 milionů zde budou probíhat do roku 2025. Firma nevynechá ani Kozlovice, kde za 18 milionů opraví biologickou část a kalové hospodářství čistírny odpadních vod. K neméně významným projektům patří také desetimilionová rekonstrukce čistírny ve Frýdku-Místku a automatické tlakové stanice provozní vody za téměř sedm milionů korun.

Scroll to Top