Louny chtějí začít využívat nejhlubší pramen v Česku

blank

Město usiluje o to, aby mohlo využívat vodu z minerálního pramene Luna, která má unikátní složení, k léčivým účelům. O povolení jedná s ministerstvem zdravotnictví. Někteří lidé si vodu vyvěrající na několika místech odebírají sami, ale lékařsky zatím využívaná není.

„Chceme, aby byl pramen využitelný v souladu s lázeňským zákonem, což vyžaduje splnění nějakých formalit. Činíme kroky k ministerstvu zdravotnictví, aby bylo možné pramen legálně využívat pro léčebně-preventivní péči,“ uvedl starosta Pavel Janda (Pro lepší Louny). Pramen Luna je alkalická kyselka, která má sice nižší kapacitu, podle posledního měření před několika lety z něj tryská kolem 15 litrů za minutu, ale přesto se může pochlubit českým nej. S 1100 metry jde o nejhlubší tuzemský vrt.

„Pramen má potenciál a je škoda jeho léčivé účinky více nevyužívat. Svými vlastnostmi předčí všechny oficiální léčivé prameny v České republice. Velkou slabinou je poměrně nízká výtěžnost. To znamená, že na nějaké velké lázně se nehodí,“ uvedla radní Martina Bečvářová (ANO) s tím, že je zde prostor pro vznik ordinace balneologie.

Řadu let chce vodu pro léčebné účinky využívat také lounský chirurg Bořek Zasadil. „Pokud se podaří splnit všechny zákonné podmínky pro odběr vody, bude možné ji vyžívat jako součást léčby takzvaného vlhkého hojení ran. Tuto metodu chceme oficiálně začít v naší chirurgické ambulanci. Metoda spočívá ve využití mechanického účinku čištění ran, tedy sprchování, v antimikrobiálním účinku solí rozpuštěných ve vodě a dále vasodilatačním účinku kysličníku uhličitého rozpuštěného ve vodě,“ doplnil lékař s tím, že podmínkou je přímá aplikace vody z pramene.

Zdroj: idnes.cz 

Scroll to Top