Polsko se rozhodlo odvolat z ČR velvyslance

blank

Mateusz Morawiecki se podle Českého rozhlasu rozhodl zahájit proces odvolání polského velvyslance z České republiky. Na twitteru to uvedl mluvčí polské vlády Piotr Müller. Ten informoval o „krajně nezodpovědných výrocích o dole v Turówě,“ s tím, že každý polský diplomat má povinnost pečovat o polské zájmy.

Předmětem kauzy je rozhovor velvyslance Miroslawa Jasińského se stanicí Deutsche Welle. Diplomat v něm například uvedl, že ve vývoji sporu mezi Prahou a Varšavou ohledně hnědouhelného dolu Turów „šlo o nedostatek empatie, nedostatek porozumění a nedostatek ochoty k dialogu – a to především na polské straně“. Podobné záležitosti se podle něj děly také v Belchatówě a Koninu a nikdo z toho nedělal skandál, řekl velvyslanec.

Český rozhlas dále uvedl, že na poznámku tázajícího se redaktora, že když lidem v okolí Belchatówa vyschne studna, požádají o odškodnění a dostanou ho, polský diplomat reagoval: „Totéž platí pro okolí Turówa na polské straně. Otázkou je, proč by se to nemělo vztahovat na lidi, kteří žijí kilometr nebo dva od dolu, ale na druhé straně hranice.“ Jasiński vyjádřil přesvědčení, že pře mezi Varšavou a Prahou o Turów bude vyřešena smírně.

Bývalý vratislavský vojvoda (hejtman) Jasiński působil v protikomunistické opozici, během studií na Vratislavské univerzitě rovněž navázal kontakty s lidmi z Charty 77. Patřil také ke spoluzakladatelům Polsko-československé Solidarity, v jejímž rámci spolupracovali disidenti z obou zemí. Na začátku 90. let působil na polské ambasádě v ČR, v letech 2001 až 2007 vedl Polský institut v Praze.

Scroll to Top