VAK Beroun k cenám vody

blank

Regionální vodné a stočné se od ledna 2022 zvýší o 6,4 % na 96,15 koruny bez DPH za kubík vody. Firma uvedla, že se na tom usnesli zástupci největších měst a představenstvo VAK Beroun na pravidelné schůzce akcionářů.

„Díky úsporám a investicím do modernizace se nám v uplynulých letech dařilo zvyšovat cenu o méně, než zdražovala nakupovaná voda, a to bez ohledu na růst ostatních nákladů. Nyní se ale dramaticky navyšují ceny vstupů, zejména elektrické energie, pohonných hmot a materiálu, a to se promítá do konečných cen pro naše zákazníky,“ sdělil Jiří Paul, ředitel VAK Beroun.

Podle něj bude například nakupovaná vody z Prahy příští rok o šest procent dražší – za posledních pět let se tak cena zvýšila téměř o 40 procent. „Doprava vody a čištění odpadní vody jsou náročné na elektrickou energii. Významně také zdražila likvidace kalu, který vzniká při čištění odpadní vody,“ vysvětlil Paul.

Společnost letos dokončila řadu rozsáhlých investic. K nejvýznamnějším patřilo zrušení čistírny v Komárově a převedení odpadní vody do Hořovic za 30 milionů, přes 20 milionů stála druhá etapa postupné obnovy vodovodního přivaděče z Prahy do Hořovic, která spočívala ve výměně potrubí pod dálnicí D5 u sjezdu na Bavoryni.

 „Náš investiční rozpočet se pohybuje ročně kolem 90 miliónů korun. Většinu z této částky používáme na obnovu vodovodů, kanalizací, čerpacích stanic a čistíren odpadních vod,“ řekl Roman Badin, technický ředitel. Letos představenstvo a starostové navrhují valné hromadě akcionářů ponechat nerozdělených celých 70 procent a použít je právě na investice.

Regionální cena za odvádění a čištění odpadních vod stále patří k nejnižším v regionu. „U malých čistíren odpadních vod, které byly postaveny z evropských dotací, se totiž významně projevuje povinná tvorba rezervy na obnovu, kterou pečlivě hlídá poskytovatel dotace,“ doplnil Paul.

Scroll to Top