Modernizace nádrže Letovice z ptačí perspektivy

blank

Povodí Moravy na konci srpna zahájilo rekonstrukci vodního díla Letovice. Oprava zajistí nejen zlepšení protipovodňové funkce a zvýšení bezpečnosti přehrady, ale také odstranění sedimentů ze dna. Nezbytným předpokladem pro zahájení rekonstrukce bylo dokončení modernizace nádrže Boskovice tak, aby vždy alespoň jedna z nich mohla zajišťovat ekologické nadlepšování průtoků ve Svitavě v období sucha.

V současnosti dělníci a těžká technika pracují na sanaci povrchu odběrné věže a na opevnění návodního líce hráze vodního díla. Zásahy si vyžádaly snížení hladiny o třináct metrů. „Stavaři nyní současně pracují na rozšíření spadiště. Práce probíhají plynule a zatím vše nasvědčuje tomu, že se sanace podaří dokončit před koncem zimy. Zvýšené průtoky na konci zimy využijeme pro napouštění nádrže tak, že se v květnu dostaneme přibližně o osm metrů nad stávající úroveň hladiny,“ řekl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Rekonstrukce potrvá tři roky. Hlavním cílem projektu za 230 milionů je zvýšení zabezpečení vodní plochy.

Součástí nákladných úprav je také odbahnění části přehrady. Těžká technika už vybudovala provizorní příjezdové cesty a připravila staveniště. „Těžba sedimentů začne zkraje příštího roku. Bahno se bude ze dna nádrže bagrovat v místech od přítoku až po starou zatopenou silnici mezi obcemi Křetín a Lazinov. A také v Lazinovské zátoce. Kromě zlepšení kvality vody se těžba sedimentů projeví na snížení náchylnosti k rozvoji sinic v nádrži v období letních měsíců,“ upřesnil Chmelař.

Fotogalerie zde. 

Scroll to Top