Odpadn├ş vody: Z├íchrana pro ┼íkoly?

blank

Pravideln├í kontrola odpadn├şch vod m┼»┼że uchr├ínit ┼íkoly p┼Öed t├şm, aby se musely uzav├şrat. Syst├ęm testuj├ş na Praze 9.┬áKdy┼ż se virus objev├ş ve spla┼íc├şch, ┼íkolu otestuj├ş PCR testy. A┬áfunguje to. N├íkaza se ve toti┼ż ┼íkol├ích ne┼í├ş┼Ö├ş, uvedly to Seznam Zpr├ívy.┬á

Od lo┼łsk├ęho ┼íkoln├şho roku se hlavn├ş m─Ťsto Praha ve spolupr├íci s m─Ťstskou ─Ź├íst├ş Praha 9 sna┼ż├ş o udr┼żen├ş trval├ę prezen─Źn├ş v├Żuky a zaji┼ít─Ťn├ş bezpe─Źn├ęho prost┼Öed├ş ve ┼íkol├ích. Spole─Źn─Ť proto ov─Ť┼Öily ├║─Źinnost PCR test┼» a ministerstv┼»m navrhly postup, kter├Ż by m─Ťl sn├ş┼żit dlouhodob├ę negativn├ş dopady na vzd─Ťl├ín├ş, ale tak├ę na du┼íevn├ş a fyzick├ę zdrav├ş d─Ťt├ş.

Nyn├ş se subjekty pilotn─Ť pustily do projektu monitoringu odpadn├şch vod na v├Żskyt viru COVID-19. Ten odstartoval 1. z├í┼Ö├ş 2021 na z├íkladn├şch ┼íkol├ích v Praze 9 ve spolupr├íci s Vysokou ┼íkolou chemicko-technologickou v Praze (V┼áCHT) a Pra┼żsk├Żmi vodovody a kanalizacemi (PVK). C├şlem je na ├║zem├ş m─Ťstsk├ę ─Ź├ísti Praha 9 zjistit p┼Ö├ştomnost viru v odpadn├şch vod├ích vybran├Żch ┼íkolsk├Żch za┼Ö├şzen├ş.

Ve v─Ťt┼íin─Ť p┼Ö├şpad┼» toti┼ż lid├ę za─Ź├şnaj├ş virus vylu─Źovat ve stolici n─Ťkolik dn├ş p┼Öedt├şm, ne┼ż se u nich n├íkaza projev├ş. ÔÇ×Velkou v├Żhodou monitorov├ín├ş odpadn├ş vody je, ┼że tato metoda je zcela nez├ívisl├í na ochot─Ť naka┼żen├Żch podstoupit klinick├ę testov├ín├ş, je v├Żrazn─Ť levn─Ťj┼í├ş a umo┼ż┼łuje sledovat tak├ę ┼í├ş┼Öen├ş nov├Żch mutac├ş. Mohli jsme tak z├şskat informace o p┼Ö├ştomnosti n├íkazy o n─Ťkolik dn├ş d┼Ö├şve a v─Źas na to reagovat a zabr├ínit dal┼í├şmu ┼í├ş┼Öen├ş covidu-19 mezi d─Ťtmi. Pot├ę, co byla na konci ┼Ö├şjna prok├íz├ína p┼Ö├ştomnost covidu-19 v odpadn├şch vod├ích, do┼ílo 1. listopadu ke klasick├ęmu testov├ín├ş, d├şky kter├ęmu bylo odhaleno 30 pozitivn├şch ┼ż├ík┼»,”┬ávysv─Ťtlil n├ím─Ťstek prim├ítora Petr Hlubu─Źek.

Scroll to Top