K Jord├ínu: Do kol├ębky Jednoty bratrsk├ę

blank

Podorlick├í obec Kunvald le┼ż├şc├ş p─Ťt kilometr┼» severov├Żchodn─Ť od ┼Żamberku je kol├ębkou Jednoty bratrsk├ę, kterou zde v┬ároce 1457 brat┼Ö├şci na ├║t─Ťku p┼Öed pron├ísledov├ín├şm zalo┼żili. N├í┼í v├Żlet je tentokr├ít netypick├Ż. Vypravili jsme se po stop├ích brat┼Ö├şk┼» do m├şst, kde voda byla, ale ji┼ż nen├ş. Kde voda hr├íla z├ísadn├ş v├Żznam pro ┼żivot spole─Źenstv├ş, ale jej├ş zdroj zmizel, nikdo nev├ş, kde se p┼Öesn─Ť nach├ízel. P┼Öesto se jedn├í o m├şsto s neuv─Ť┼Öiteln─Ť p┼»sobivou atmosf├ęrou, z n├ş┼ż d├Żch├í v├Żznamn├í historie. Jak to ostatn─Ť plat├ş pro cel├Ż Kunvald.

K┬ám├şstu s┬ábiblick├Żm jm├ęnem Jord├ín se vyprav├şme od pomn├şku Jana ├ümose Komensk├ęho a Domku na sboru stoj├şc├şm na m├şst─Ť, kde byla Jednota bratrsk├í zalo┼żena. Od n─Ťj vede nau─Źn├í stezka Po stop├ích Jednoty bratrsk├ę sev┼Öenou rokl├ş s┬án├ízvem Modliv├Ż d┼»l. Sem se brat┼Ö├şci uchylovali k┬ámodlitb├ím v┬ádob─Ť rekatolizace. ├Üdol├şm s┬án─Ťkolika stud├ínkami vede drobn├Ż vodn├ş tok, kter├Ż je po v─Ťt┼íinu roku bez vody. V┬á├║dol├ş je mo┼żn├ę posed─Ťt na n─Ťkolika lavi─Źk├ích, za pov┼íimnut├ş stoj├ş alpsk├ę r┼»┼że bez trn├ş symbolizuj├şc├ş odm├şt├ín├ş jak├ęhokoliv n├ísil├ş ze strany brat┼Ö├şk┼». Kolem usedlosti s┬án├ízvem P┼Öedn├ş d┼»l je to ji┼ż p├ír stovek metr┼» k┬áJord├ínu.
Podle tradici se na m├şst─Ť, kter├ę v┬ásou─Źasnosti le┼ż├ş uprost┼Öed polnost├ş a luk, nach├ízela stud├ínka ukryt├í v┬áles├şch, v┬án├ş┼ż brat┼Öi k┼Ötili sv├ę stoupence. Sou─Źasn├í podoba m├şsta z┬ároku 2017 je rozhodn─Ť d┼»stojn├Żm p┼Öipomenut├şm v├Żznamn├ęho m├şsta. To bylo v┬ádob─Ť budov├ín├ş sv─Ťtl├Żch rud├Żch z├şt┼Ök┼» v┬á70. letech 20. stolet├ş v├Żrazn─Ť po┼íkozeno meliorac├ş okoln├şch zem─Ťd─Ťlsk├Żch pozemk┼».
Pravdivost tradice o existenci stud├ínky se vypravili v┬ároce 1889 ov─Ť┼Öit T. G. Masaryk, J. Vrchlick├Ż a ┼żambersk├Ż rod├ş E. Albert.

Foto: Marek S├şbrt

Scroll to Top