Začal výlov rybníka Rožmberk

blank

Opět bez diváků byl v pondělí 11. října zahájen výlov největšího českého rybníka Rožmberk s rozlohou 647 hektarů. Doprovodné akce, na které každoročně mířilo až padesát tisíc návštěvníků, byly již druhý rok po sobě zrušeny. ČTK to řekl předseda představenstva Rybářství Třeboň Josef Malecha.

„Nepojali jsme výlov jako společenskou událost, protože covidová opatření říkají, jaká pravidla se mají dodržovat, a ty bychom nebyli schopni zajistit. Nicméně všechny výlovy na Třeboňsku jsou v otevřené krajině, případní návštěvníci se na hráz dostaví a my jim v tom nemůžeme zamezit. A nebrání nám nic v tom, abychom prodávali ryby: Kdo přijde, může si je zakoupit v naší prodejně na sádkách pod hrází rybníka,” řekl Malecha.

Na výlovu se podílí 40 rybářů a žáků rybářské školy v Třeboni. Třeboňští rybáři zahájili podzimní výlovy před necelými dvěma týdny, zakončí je v polovině listopadu. Čekají výnos 2000 tun kaprů a 300 tun vedlejších ryb. Rožmberk se nachází šest kilometrů severně od Třeboně, délka jeho hráze je 2430 metrů, šířka u paty 55 metrů, v koruně má rybník 13,5 metru a výška činí 11,5 metru. Pod hrází se nachází na výtoku Lužnice od roku 1922 malá vodní elektrárna. Rybářství Třeboň je největším producentem sladkovodních ryb v Evropě. Společnost hospodaří ve 440 rybnících o celkové výměře 8 000 hektarů. Během zimy a v mrazech pečuje firma zejména o komorové rybníky, ve kterých žijí mladé ryby. Těch mají na Třeboňsku zhruba 170.

Ilustrační foto 

Scroll to Top