Nejstarší bazén v ČR řeší závadu za závadou

blank

Prasklý vypouštěcí ventil, zaplavená strojovna, přetržený řemen od vzduchotechniky. Bazén v České Vsi na Jesenicku stíhá podle Deníku jedna vážná závada za druhou. Obec sice chystá stavbu nového, ale na státní podporu kvůli přísným podmínkám nedosáhla. Bazén je nezbytný také pro většinu školáků v regionu.

„Když šel nedávno plavčík do práce, na schodech slyšel téct vodu ve strojovně. Otevřel dveře a viděl, že praskla trubka. Stačil centimetr navíc a voda by zaplavila motor vzduchotechniky. Pokud bychom ji do čtyř hodin hodin neopravili, můžeme celý bazén zavřít. Je tu tak vlhké prostředí, že po čtyřech hodinách se v bazénové hale začnou tvořit plísně,“ popsal správce Roman Michálek.

Nedávno zase musel řešit prasklé klínové řemeny vzduchotechniky, vyměnit bude třeba zařízení na dávkování chlóru. Původně měl být bazén několik let zavřený. Sousední Jeseník již po dvou pokusech o výstavbu aquacentra projekt vzdal. Česká Ves má v současnosti získat stavební povolení, jisté však je, že letos neobdrží státní dotaci. Ta má podle Deníku pokrýt až polovinu z nákladů v odhadované výši 160 milionů korun.

Obec na dotaci Národní sportovní agentury nedosáhla. Ta totiž mezi závazné parametry zařadila například požadavek šesti bazénových drah, tribunu pro minimálně sto diváků nebo nutnost občerstvovacího zařízení, uvedl dále Deník.

„Hodně slušně řečeno nám to udělalo velkou čáru přes rozpočet. Kdybychom chtěli podmínky do projektu dostat, jdeme investičně o sto, sto dvacet milionů korun výše. Původně agentura slibovala, že to bude podpora regionů, nakonec výzvu vypsala na velká sportoviště nadkrajského významu. Žádost jsme ani nepodávali. Budeme se připravovat na příští rok a doufat, že nebudou podporovat jen bazény pro konání mezinárodních závodů,“ řekl starosta České Vsi Petr Mudra.

Obec v roce 2021 provoz bazénu dotuje částkou 3,7 milionu korun. Je jedinou krytou pětadvacítkou v regionu. „Více než tři čtvrtě návštěvníků tvoří základní školy. Rozpis mám školami zaplněný od rána od osmi do jedné odpoledne po celý rok. Působí tu také plavecký oddíl, v zimě vodáci, kluci z raft týmu Jeseník, kteří byli mistři světa do devatenácti let. Největší problém by ale byl, že základní školy by neměly kde plavat,“ uzavřel Michálek.

Fotogalerie zde.

Scroll to Top