Brno řeší efektivní nakládání s dešťovou vodou

blank

Město znovu zkouší vybrat firmu, která by navrhla řešení, jak efektivně pracovat s dešťovou vodou, která naprší na městské pozemky v sedmi městských částech. Jedná se o plochu 386 hektarů, z níž by voda neodtékala v plné míře do dešťové kanalizace.

Zachycená voda by pomohla zlepšit klima ve městě, ale zároveň by se odlehčilo přetížené kmenové stoce E, která vede podél Svitavy a která nestačí pojmout ani dvouletou vodu, řekl novinářům náměstek primátorky Petr Hladík. Studie se týká městských částí Bohunice, Kohoutovice, Komín, Nový Lískovec, Brno-sever, Černovice a Židenice.

„Zatím jsme vypsali výběrové řízení a doufáme, že tentokrát úspěšně vybereme firmu, která navrhne řešení. První pokus skončil u antimonopolního úřadu, protože jeden z uchazečů poslal podnět kvůli tomu, že jsme mu neuznali referenci. Úřad to bezvýsledně řešil pět měsíců, tak jsme soutěž raději zrušili a vypsali novou,” uvedl Hladík.

Mezi opatření tak může například patřit výměna povrchů parkovišť, vznik zelených střech na městských domech, vznik průlehů (mělké zatravněné příkopy) nebo i menší vodní plochy. „Potenciál vidím třeba v Kohoutovicích, kde je hodně městských bytů a vedle je městský les. Uvidíme, co všechno odborníci navrhnou,” řekl Hladík. Město si od projektu slibuje, že již nebudou do Svitavy přetékat splašky při dvouleté vodě, kterou už kmenová stoka nestačí pojmout.

Scroll to Top