Z pramene u Stražiska na Prostějovsku teče mléčná voda

blank

Z pramene u Stražiska na Prostějovsku, který nedávno při stavbě retenční nádrže objevili stavbaři, začala vytékat bílá voda připomínající mléko. Podle speleologů za tím stojí vápence, které se v této oblasti vyskytují v podzemí.

„Při realizaci retenční nádrže mezi Stražiskem a Čunínem na Prostějovsku jsme narazili na pramen. Nechali jsme jej zatrubnit do meliorační trubky a vyústit bokem do vodní plochy. Vytéká z něj úplně bílé mléko. Tak jsme nechali udělat rozbor a je to vápník,” podivil se podnikatel Richard Benýšek, který za stavbou nádrží stojí. Podle speleologa Jana Výmola to nemusí být v lokalitě nic výjimečného.

blank

„Vím ještě o dvou podobných situacích v okolí. Jedna nickamínková voda vyvěrá na konci štoly v Ladíně a je ve stejném materiálu jako na Stražisku. Další podobný pramen je přímo pod Javoříčkem v Korýtkách, kde se vápenec přímo ukládal. Tam je to velice zajímavé, protože jsou ve vápenci usazení například šneci. V těchto oblastech se takové prameny vyskytují,” řekl Výmola. V nadloží podle něj může být vlivem vrásnění nějaký zbytek vápence, který voda rozpouští a po puklině, protože se zřejmě jedná o puklinovou vodu, kterou stavbaři navrtali nebo přerušili, vytéká ven.

Richard Benýšek začal s projektem na zadržování vody v krajině a výstavbou nádrží v lese pod kopcem Kozák poblíž Stražiska před čtyřmi roky. Jedna nádrž vyšla na pět milionů a postavil ji bez jakékoliv dotace. „Jsou to nádrže na retenci vody s vyloučením dalšího hospodářského využití kromě hasičů. Určené jsou na ochranu povodí a zavodňování půdního profilu,” vysvětlil Benýšek, který patřil ke spolupracovníkům Petra Kellnera nebo vlastnil hokejovou Slavii Praha.

Foto, zdroj: Olomoucká drbna 

Scroll to Top