V Helenčině studánce opět poteče voda

blank

Lidé, kteří se s oblibou prochází u pramene v Helenčině studánce nedaleko brněnského Žebětína, se dočkají její obnovy. „Když jsem byl dítě, voda tekla celou dobu. Dokonce jsme tam v zimě chodili bruslit, vody v mokřadech bylo dost,“ vzpomínal žebětínský starosta Vít Beran. Informoval o tom Deník.

Ačkoliv několikrát proběhlo čištění potrubí, tak se sem nepřetržitě tekoucí vodu navrátit vrátit nepodařilo. „Voda v ní je, ale nedokáže se dostat k přepadu,“ vysvětlila Hana Hornová z Českého hydrometeorologického ústavu. Jeden z důvodů celkové rekonstrukce je podle Deníku rozlévání vody v okolí studánky při velkých deštích.

S obnovou začali dělníci v květnu, kdy odstranili pár náletových stromů, aby se na místo dostala i těžká technika. „Po dokončení stavby osázíme volnou plochu dřevinami,“ sdělil mluvčí Lesů České republiky Václav Bendl. Následně pracovníci upraví odtok z vývěru studánky, studánka také získá nový vzhled, schody, upraví se kamenné zdi a na níže vyvěrajícím potoku dělníci vybudují nenápadnou stavbu, která bude měřit vydatnost podzemních vod.

Scroll to Top