Olešná: Když vodník jede na kole proti proudu

blank

Říčka Olešná pramení na svazích masivu Ondřejníku v Moravskoslezských Beskydech nad Lhotkou pod Ondřejníkem. Délka toku předtím, než se za Paskovem stane přítokem Ostravice, přesahuje dvacet kilometrů. Na říčce byla u Frýdku-Místku vybudována v první polovině 60. let minulého století přehrada sloužící jednak k zásobování průmyslu užitkovou vodou, jednak k rekreaci.
Zajímavou procházku je možné podniknout podél toku říčky mezi obcí Staříč a frýdecko-místeckou částí Lysůvky. Říčka zde obtéká vrch Štandl, který byl osídlen pravděpodobně již během pravěku, ve 13. století na něm stál hrádek střežící Jantarovou stezku mezi Olomoucí a Krakovem. Když po žluté turistické značce vyjdete na vrchol, uvidíte zbytky valů a jádra opevnění. Na opačné straně říčky poblíž dálnice mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem byl vybudován jezdecký areál.
Dole u říčky o pár set metrů blíže Staříči jsou v lokalitě podmáčené okolní plochy patrné pozůstatky tvrze Lipina v podobě valů a příkopu. Z poklidné dvoukilometrové procházky podél říčky, nad níž se zdvihá mírný zalesněný svah, vás směrem ke Staříči vytrhne z rozjímání pouze vodník. A to nikoliv vodník ledajaký. Ale vodník razící si cestu revírem proti proudu na kole.

Foto: Marek Síbrt

Scroll to Top