Plaveck├Ż stadion v Podol├ş kulturn├ş pam├ítkou

blank

Na konci roku 2020 o tom rozhodlo ministerstvo kultury, podle webu N├írodn├şho pam├ítkov├ęho ├║stavu je stadion pam├ítkov─Ť chr├ín─Ťn od 10. prosince. Architektem d├şla byl Richard Podzemn├Ż, vzniklo na m├şst─Ť b├Żval├ę cement├írny, obyvatel┼»m a n├ív┼ít─Ťvn├şk┼»m hlavn├şho m─Ťsta slou┼ż├ş v├şc ne┼ż 55 let. Ofici├íln├ş provoz byl zah├íjen v ─Źervnu 1965.

ÔÇ×Are├íl p┼Öedstavuje ojedin─Ťl├Ż doklad v├Żznamn├ę sportovn├ş architektury ran├Żch ┼íedes├ít├Żch let. Sv├Żm pojet├şm se pln─Ť hl├ís├ş k modern├şmu proudu mezin├írodn├ş architektonick├ę sc├ęny. Jde o mimo┼Ö├ídn─Ť kvalitn├ş a nad─Źasovou architekturu vyu┼ż├şvaj├şc├ş organick├Żch motiv┼»,” citoval z n├ívrhu N├írodn├şho pam├ítkov├ęho ├║stavu na prohl├í┼íen├ş stadionu za pam├ítku kulturn├ş server Alarm.

Nejzn├ím─Ťj┼í├ş pra┼żsk├Ż plaveck├Ż stadion najdete na prav├ęm b┼Öehu Vltavy, z centra jen p├ír minut tramvaj├ş nebo autem ji┼żn├şm sm─Ťrem. Koup├ín├ş je mo┼żn├ę ve dvou baz├ęnech o d├ęlce 50 metr┼», z nich┼ż jeden je kryt├Ż. Venkovn├ş are├íl dopl┼łuje baz├ęn o d├ęlce 33 metr┼» ur─Źen├Ż ke skok┼»m do vody a hran├ş vodn├şho p├│la.

Podolsk├Ż baz├ęn slou┼ż├ş ve┼Öejnosti i profesion├íln├şm sportovc┼»m. Byl d─Ťji┼ít─Ťm ┼Öady mezin├írodn├şch z├ívod┼», republikov├Żch i evropsk├Żch ┼íampion├ít┼» v plav├ín├ş ─Źi skoc├şch do vody. S vyu┼żit├şm podolsk├ęho baz├ęnu se dokonce koncem 60. let po─Ź├ştalo, kdy┼ż Praha uva┼żovala o po┼Ö├íd├ín├ş letn├şch olympijsk├Żch her v roce 1980.

Scroll to Top