OVAK koupily unikátní kanalizační vůz

blank

Ostravské vodárny a kanalizace představily nový kanalizační vůz KAISER Aquastar IV, který je první svého druhu v České republice a ve střední Evropě. Podle vodohospodářů jde o opětovné potvrzení faktu, že Ostrava patří v této oblasti k republikové špičce. V současnosti již nová posila pomáhá zajišťovat plynulý provoz ostravské kanalizační sítě.

Koncept další generace vozidla vychází z předchozích osvědčených modelů tohoto světového výrobce komunální techniky KAISER AG Liechtenstein, který v minulých letech expandoval už i do Spojených států amerických a nyní se stal světovým lídrem v dodávkách kombinovaných vozidel pro kanalizační provozy,“ vysvětlily vodárny, které za pořízení vozidla zaplatily 10 milionů korun. Speciální vozidlo s názvem Kaiser (Císař) Aquastar IV umí nejen kanalizace vyčistit, ale díky recyklaci vody šetří náklady na provoz i životní prostředí.

blank

Podle OVAK dokáže cisterna naplněna 10 kubíky vody čistit kontinuálně kanalizaci bez nutnosti přejezdů celou směnu. Samotné čištění probíhá tak, že vozidlo vhání vodu přes kanalizační šachtice pod vysokým tlakem do potrubí a pohybem čistící trysky tam a zpět odstraňuje nečistoty a usazeniny, které poté odsaje, vodu předčistí a znovu použije. „Akční rádius vozu je přes 300 metrů z jednoho místa – kanalizační šachtice. Vozidlo má nerezovou kalovou nádrž, aby odolalo agresivním odpadním vodám a dlouho plnilo svůj účel,“ sdělil Marcel Ulrich, vedoucí provozu kanalizační sítě, s tím, že vysokotlaké čerpadlo dokáže při průtoku 500 litrů vody za minutu vyvinout tlak až 200 barů.

Firma dále zdůraznila, že se jedná o první SMART vozidlo do SMART City Ostrava. Dále je rovněž vozidlo vybaveno systémem ochrany před mrazem při přejezdu, kdy je doplněno o naftový ohřev, cirkulaci a předehřev vody. Ostravské vodárny a kanalizace patří dlouhodobě mezi lídry v testování a využívání moderních vodárenských a kanalizačních technologií. Mezi nejvýznamnější podle nich patří například dálkový odečet vody pomocí chytrých vodoměrů,“ které napomáhají zákazníkům společnosti efektivněji hospodařit s vodou a včas informovat o nestandardních spotřebách nebo únicích.

Scroll to Top