ČIŽP reaguje na Reportéry ČT z 18. ledna 2021

blank

Česká inspekce životního prostředí se důrazně ohradila proti komentářům, které zazněly v rámci pořadu Reportéři ČT na téma Otrávené řeka IV., že by odebrání vzorků po havárii na Bečvě bylo nedostatečné a opožděné. Komentáře jsou podle ní manipulativní. Všechny složky, které byly v době po havárii na místě, odebíraly podle inspekce vzorky, včetně ČIŽP.  Svoji práci jsme odvedli profesionálně a podle platných zákonů, tvrdí inspekce. 

Vyšetřování už podle Reportérů ČT čtvrtý měsíc přešlapuje na místě, přestože ministr životního prostředí Richard Brabec po havárii vyjadřoval přesvědčení, že viník bude v brzké době odhalen. Dopředu naznačoval, že jím není chemička DEZA z holdingu Agrofert. Opíral se o tvrzení Inspekce životního prostředí, která společnost DEZA okamžitě vyloučila z okruhu pachatelů. Dnes už to ani on, ani Inspekce veřejně netvrdí.

„Inspekci není známo, které konkrétní osoby spolupracují se soudním znalcem na přípravě posudku a expertního hodnocení, který si zadala Policie ČR. Je však překvapující, že lidé, kteří v reportáži promluvili, reprezentující například Univerzitu Karlovu či Akademii věd, mají potřebu prezentovat své domněnky a úvahy bez znalosti kontextu celého případu, navíc případu živého. ČIŽP v rámci šetření havárie na Bečvě poskytuje Policii ČR součinnost. Odebrané vzorky a informace s nimi související jsou i nadále součástí trestního řízení, které není ukončeno. Navíc jsou také součástí kontrol, které v této souvislosti probíhají a podléhají kontrolnímu řádu. Z těchto důvodů zůstává ČIŽP konzistentní – od začátku se snaží mluvit o tom, co vykonala, co je možné, je zveřejněno na webových stránkách,“ ohrazuje se inspekce.

Scroll to Top