Zlínské vodárny hledají úniky pitné vody díky družici

blank

Kvůli skrytým závadám na vodovodním potrubí v Česku přijde vniveč každý sedmý litr pitné vody, připomněl Český rozhlas. Vodohospodářům na Zlínsku pomáhá technologicky nejvyspělejší metoda vyhledávání poruch pomocí satelitní analýzy vodovodní sítě UTILIS. Ta využívá družici z japonského vesmírného programu, který pracuje na stejném principu, jako je hledání vody na Marsu.

Jak to funguje? Družice monitoruje zemský povrch z výšky 628 kilometrů pomocí mikrovlnného paprsku. Záření umí proniknout až tři metry pod povrch a dokáže zároveň rozlišit, zda se jedná o vodu pitnou, povrchovou či odpadní. Zlínským vodárnám se podařilo za posledních 15 let snížit ztráty vody o 10 %.

Podíl prohospodařené vody se v České republice každým rokem snižuje. Ke zlepšení vede vyhodnocování ztrát v zásobních pásmech a pravidelný monitoring vodovodní sítě. V roce 2000 činily v tuzemsku ztráty vody 25,2 procenta. V roce 2017 to bylo 16,4 procenta. Ztráty mezi deseti až dvaceti procenty dosáhly také Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava, Brněnské vodárny a kanalizace či Královéhradecká provozní.

Unikátem se chlubí městská vodárenská společnost VaK Hlučín, která v roce 2018 snížila úniky na méně než čtyři procenta. Představuje to raritu také v mezinárodním srovnání. Původně ztráty vody v Hlučíně představovaly až 30 procent. Potrubní síť má délku kolem 60 kilometrů a zásobuje kromě samotného města i přilehlé Bobrovníky a Darkovičky.

Scroll to Top