Seznam Zprávy: V Ústeckém kraji chybí více než roční objem srážek

blank

Již letos začne vykupovat stát pozemky nutné pro stavbu přehrady Kryry na hranici Ústeckého a Středočeského kraje. Doplnit zásoby vody může pomoci také sníh. Na situaci v regionu se zaměřily Seznam Zprávy.

„Hydrologické sucho panovalo v celém roce 2020. Nedostatek srážek lidé vnímali poněkud méně než v předchozích letech, protože se v letním období vyskytly srážky, které sice nedostatek vody nezměnily, ale stačily zavlažit krajinu. Ta pak opticky nepůsobila jako suchá. Tráva byla i ve městech zelená,“ uvedl mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský. Podle něj má také nedostatek srážek dopad na množství vody v tocích i v podzemí.

Podle zemědělců stálo sucho spolu s přemnoženými hlodavci za špatnou úrodou obilí. Právě pro závlahy chmelnic má sloužit nádrž Kryry na Lounsku. „V letošním roce zahajujeme výkupy pozemků. Ty budou trvat pět let. V prosinci 2020 jsme obeslali vlastníky nemovitých věcí, kterých se budou výkupy týkat,“ uvedl Svejkovský.

Zároveň konstatoval, že vlivem vládních opatření nelze uspořádat hromadné akce, na kterých by vodohospodáři předali lidem podrobné informace a mohli s nimi diskutovat. „Budou se také navrhovat jednotlivé objekty vodního díla a modelovat na nich proudění vody,“ uvedl Svejkovský. Ve Středočeském kraji stát dále počítá se stavbou přehrad Senomaty a Šanov.

Scroll to Top