Návrh na zdražení vody v Černovicích neprošel

blank

Dvaatřicet korun za vodné a stejnou částku za stočné platí obyvatelé Černovic na Pelhřimovsku od roku 2016. Starosta města s 1800 obyvateli, Jan Brožek, tak přišel za zastupiteli města s návrhem cenu za vodu od letošního roku zvýšit. Informoval o tom Deník.

„Naposledy jsme se tomu věnovali asi před rokem. Tehdy jsme se dohodli, že ponecháme koncovou cenu pro spotřebitele, i když stát snížil DPH. Podle mého názoru je třeba cenu navýšit,” řekl Brožek s tím, že navrhuje cenu čtyřiatřicet nebo pětatřicet korun u obou položek. Část zastupitelů však byla proti. „Vidím problém v tom, že někde voda teče špatně, někde mají septiky. Jsem toho názoru, aby se cenu nenavyšovala,” sdělil zastupitel František Průša.

Vodárenské společnosti musí při stanovování vodného a stočného respektovat regulatorní pravidla. Cenovou politiku vodního hospodářství reguluje ministerstvo financí. Při tvorbě ceny vody hrají klíčovou roli dva pojmy. Nejprve jsou to ekonomicky oprávněné náklady pořízení, zpracování a oběhu zboží doložitelné z účetnictví, které prozkoumá kontrolní orgán ministerstva financí. Druhým pojmem je přiměřený zisk, který se následně zahrnuje do kalkulace věcně usměrňované ceny.

Scroll to Top