Pod bruslařem v Ostravě se propadl led, ošetřeni byli tři lidé

blank

K dramatické události došlo 18. ledna v podvečer v ostravské části Poruba. Na jednom z rybníků se totiž pod čtrnáctiletým bruslařem propadl led. Přivolaní zdravotníci museli ošetřit další dva lidi, kteří chlapce zachraňovali. Vše se nakonec obešlo bez vážnějších zranění nebo známek tonutí.

„Chlapec zůstal v chladné vodě uvězněn asi pět minut, než mu pomohli svědci. Záchranáři zjistili, že je dítě podchlazené, avšak bez známek zranění či tonutí,“ uvedl mluvčí záchranky Lukáš Humpl. Dále byla ošetřena dvacetiletá žena a o rok starší muž. „Ve studené vodě byli po ramena, respektive po pás. I oni jevili známky podchlazení a předáni byli následně na interní ambulanci Fakultní nemocnice Ostrava,“ dodal mluvčí.

V této souvislosti opět vyzýváme k maximální opatrnosti při bruslení na zamrzlých plochách. V různých částech vodních ploch může být led odlišně mocný, můžou se tam objevit vývěry teplé vody a mohou se dělat vzduchové bubliny. Led se může prolomit. Podle hasičů by neměli lidé vstupovat na led tenčí než 16 centimetrů. A jak se chovat v případě, že jste svědky toho, že se pod bruslařem led prolomí?

V prvé řadě okamžitě informovat složky IZS. K okraji propadlého ledu se zachránce musí přibližovat s ohledem na vlastní bezpečnost s využitím co největší plochy – plazením, s použitím žebříků, desek, klád nebo plavidel, a pokud možno upoutaný na laně s plovacími pomůckami.

Scroll to Top