EK: Polsko nelegálně rozšiřuje důl Turów

blank

Kauza rozšiřování těžby hnědého uhlí v polském dole Turów, který se nachází blízko hranic s Českou republikou a Německem, nabírá v posledním půl roce na obrátkách. Evropská komise nyní vydala stanovisko, které Česku otevírá cestu k Evropskému soudnímu dvoru, píše portál oenergetice.cz.

Evropské komise před několika dny uvedla, že ze strany Polska došlo z pohledu evropského práva hned k několika pochybením, ne ale všem, která česká strana zmiňovala. Jak píše portál oenergetice.cz, který problematiku rozšiřování dolu dlouhodobě sleduje, tak v případě sporů mezi dvěma členskými státy platí, že musí v první řadě dojít k vyrozumění Evropské komise.

Ta následně zjistila, že polská legislativa týkající se hodnocení EIA (Environmental Impact Assessment) nesprávně implementuje některá ustanovení evropské směrnice. Podle ní také Polsko nesprávně aplikovalo ustanovení směrnice o svobodném přístupu k informacím a princip kooperace obsažený ve Smlouvě o Evropské unii. Konečné slovo však bude mít Evropský soudní dvůr, kterému přísluší činit výklad evropských norem. Na něj se může Česko nyní obrátit.

„Cítím velkou zodpovědnost vůči obavám české veřejnosti. Otázky dostupnosti pitné vody a příznivého životního prostředí považuji za absolutní prioritu pro náš region. Budu tedy očekávat přislíbenou polskou reakci, neboť pro Českou republiku a pro náš kraj jsou přátelské česko-polské vztahy důležité. Proto vítám dnešní vyjádření polské strany, která přislíbila vybudovat protiprachový a protihlukový ochranný val,” řekl dříve hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Prodloužením těžby v dole Turów přijde česká strana o vodu. V Polsku naopak sbírají podpisy pod petici, v níž kritizují kroky české strany žádající zastavení těžby v dole. Odvolávají se na to, že by jeho uzavřením přišly o práci tisíce lidí.

„Uzavřením komplexu Turów by nastala sociální katastrofa. Nezaměstnanost by v regionu stoupla nad 15 000 osob profesně spojených s dolem nebo elektrárnou. Když v to započítáme i rodiny těchto zaměstnanců, bylo by ohroženo kolem 60 000 osob. To nelze dopustit. Přechod na jiné energetické zdroje se musí provádět jak s úctou k životnímu prostředí, tak s úctou k lidem a jejich pracovním místům,“ citovala v létě MF Dnes polskou europoslankyni Annu Zalewskou.

Scroll to Top