Ředitel ČIŽP ke kauze Bečva: Zásadně odmítám, že bychom nekomunikovali a strkali ...

blank

V souvislosti s „kauzou Bečva“ se podle ředitele České inspekce životního prostředí Erika Geusse ve veřejném prostoru objevuje řada zkratek, neověřených informací, nepodloženého obviňování.  Situace podle něj přesahuje meze a je natolik vyhrocena, že považuje za nutné reagovat.

„Česká inspekce životního prostředí nic nezanedbala, v ničem nepochybila a nikoho nekryje. Inspektoři odvedli maximálně možnou profesionální práci. Postupujeme konzistentně jako u jiných havárií, jen z této události se stalo zpolitizované peklo. Bez jakýchkoli konkrétních důkazů je napadána práce inspekce, nectí se přitom ani zákony ani presumpce neviny. A to dokonce i ze strany zákonodárců. Kauza Bečva je smutný příběh, na kterém si každý „znalec“ dělá jméno. Než nás ale kdokoli začne – třeba i na základě neznalosti, spekulací, odhadů, domněnek a kompilátů – osočovat z pochybení, nekompetentnosti, zahlazování stop, impotence, šlendriánství, dokonce systémového krytí nebo ze „selhání instituce demokratického státu“, měl by mít připravené věcné a doložitelné argumenty. Budeme volat k odpovědnosti autory podobných výroků, díky nimž je bezprecedentně poškozováno renomé nezávislého inspekčního orgánu, který se „jen“ řídí platnými právními předpisy. Například zákonného vymezení hierarchie trestního a správního řízení, z něhož vyplývá současná „optická“ neaktivita inspekce. Ti, co po nás uvedeným způsobem „plivou“, útočí vlastně na systém, který je nastaven zákony této země,“ řekl Geuss.

Dále uvedl, že inspekce od začátku havárie případ komentuje v mezí, které stanoví platné zákony. Ztěžuje naši činnost, jak musíme denně od 20. září „slovíčkařit“ v mediálním prostoru, kde jsme neustále konfrontování s názory „odborníků“ vyvraťte, potvrďte, doložte, jak je možné… místo toho, abychom tento čas mohli věnovat šetření a vyhodnocování událostí kolem Bečvy. Můžeme se hájit v rámci obecných principů, o což se pokoušíme, ale nechce to nikdo slyšet. Jsem připraven poskytovat informace, hájit naši práci v rámci našich kompetencí daných právním řádem této republiky, a žádám o respektování toho, co můžeme říct a co je teď součástí probíhajících kontrol nebo trestního řízení,“ sdělil dále ředitel inspekce. Zdůraznil také, že je inspekce nezávislý inspekční orgán. „Nikdy nás nikdo neovlivňoval v tom, co máme a nemáme dělat, nikdy jsme nedostali žádné zadání, abychom udělali něco jinak, nikdy jsme „nešli nikomu na ruku“. Celá kauza je komplikovaná a emoce se jen těžko zvládají. Viník zatím není známý, tlak je silný a hledá se obětní beránek. Má to být inspekce? To v žádném případě nedopustím,“ uzavřel Geuss.

Scroll to Top