Záchrana pramene po vzoru Jesenicka

blank

První přírodní pramen v Ostravě-Jihu má být přeměněn jako v Jeseníkách. Podle kronikáře obvodu Petra Lexy Přendíka by se mohl jmenovat Pramen Jihu či Jižní pramen. Informoval o tom deník Právo.

„Jesenické prameny jsou fenoménem, který mě prostě fascinuje. Mým snem bylo opravit nějaký přírodní pramen právě tak, jak to krásně dělají na Jesenicku. Tak jsem se do toho pustil a udělal jsem projekt na záchranu jediného funkčního pramene v Ostravě-Jihu. Pramení v lokalitě Korýtko v Zábřehu, v lese nedaleko Poodří,“ vysvětlil Přendík. Projekt se lidem v Ostravě-Jihu natolik zalíbil, že mu dali nejvíce hlasů v participativním rozpočtu městského obvodu. Pramen zvítězil v konkurenci 41 dalších programů.

„Hodně mě překvapilo, že můj projekt lidé tolik podpořili. Moc mě to potěšilo. Rád bych to místo U Korýtka zachoval, jak je nyní. Je potřeba se postarat o renovaci kamenné zídky u pramene, aby kameny vypadaly svěže, a je potřeba vyměnit tu starou rezavou trubku, která ze zídky trčí a vypadá jako odpadní. Zároveň z ní nyní voda neteče. Vypadá to, že to tam někde prasklo a voda tam teď prosakuje ze země a z trubky neteče. To znamená, že se to tam musí vybagrovat a zjistit, co se tam stalo,“ řekl dále kronikář.

Zároveň upozornil, že se neví, proč pramen teče jinudy, než má. I kvůli tomu se podle něj nedá přesně odhadnout cena. „Myslím, že příští rok v létě se začne s pracemi a zjistíme, co je tam špatně. Musíme také udělat rozbory vody. Dokud pramen tekl z té trubky, tak tam lidé pro vodu chodili. V letech 1930 až 1981 šla odsud i do vodovodního řadu,“ popsal autor projektu.

Podle odborníků bude kvalita vody z pramene stejná, jako u dvou dalších v nedalekém Bělském lese. „Protože to prameniště je na vrcholku Ondřejníku v Beskydech. Voda odtamtud protéká štěrkovým podložím až tady na jih Ostravy. Proto by i náš pramen na Jihu měl být s kvalitní vodou. Musíme ale zjistit, zda ho něco neznečišťuje,“ doplnil Přendík.

Scroll to Top