Rybník u Červené Lhoty stále bez vody

blank

Zámecký rybník zůstává stále na suchu, správcům se nepodařilo sehnat firmu, která by opravila historickou výpust. Voda začala hrází unikat na konci května. Následně se zjistilo, že prosakuje v místě historické výpusti. O situaci se zajímal portál idnes.cz.

„I když jsme dvakrát vypsali soutěž na dodavatele stavby, žádná firma se nepřihlásila. Pro velké společnosti se pravděpodobně jedná o finančně málo atraktivní zakázku, ty malé zase nemají potřebnou těžkou techniku,“ uvedl stavební technik Zdeněk Jiroušek z českobudějovického Národního památkového ústavu. Kastelán zámku Tomáš Horyna vysvětlil, že je potřeba utěsnit jedno otevřené potrubí. „Nejde o náročnou stavbu, řádově je to investice za 300 tisíc korun. Ale je tam zapotřebí také ruční práce a v kombinaci s tím, že jde o národní kulturní památku, se do toho nikomu nechce,“ upřesnil Horyna.

Památkáři netěsnosti zjistili již při loňském odbahňování. Vodu v rybníku sice chtěli přes hlavní turistickou sezonu nechat, ale kvůli mimořádné havárii na začátku hlavní turistické sezony museli plány změnit. Jedna z nejnavštěvovanějších památek na jihu Čech najednou musela čelit výraznému propadu návštěvnosti. „Červená Lhota je jedna z jihočeských ikon a její romantická atmosféra je dána tím, že je známá z pohádek. Zámecký rybník k tomu patří. Pro lidi je neodmyslitelně spojeno, že je to dům, který stojí na vodě. Ale teď je na suchu,“ popsal šéf jihočeských památkářů Petr Pavelec.

Kvůli prázdnému rybníků trpí i závlaha v okolí. „Potřebujeme mít rybník napuštěný, aby nám neusychaly stromy, které jsou na jeho březích. Když je prázdný, schnou stromy a závlaha keřů vázne. Tlak, ať už z hlediska správy, či návštěvníků, je velký, stále se nevzdáváme myšlenky co nejdřív opravu udělat, aby byl rybník znovu napuštěn,“ řekl dále Jiroušek. Památkáři také připravují s obcí Pluhův Žďár obnovu mostu, který překlenuje stavidla a je v havarijním stavu.

Scroll to Top