Studenti z Brna navrhli, jak zbavit vodu sinic a toxinů

blank

Brněnští studenti zaznamenali významný úspěch v mezinárodním měřítku s návrhem, jak čistit vodu od sinic s využitím nástrojů syntetické biologie. V konkurenci téměř 250 týmů z 36 zemí získali zlatou medaili v soutěži International Genetically Engineered Machine (iGEM). Informoval o tom portál Naše voda.

„Chtěli jsme pracovat na něčem, co by bylo zajímavé pro lidi z okolí Brna, ale zároveň celosvětově relevantní. Napadlo nás, že v brněnské přehradě bývají problémy se sinicemi. Abychom mohli sinice z vody účinně odstranit, musíme jednak odstranit buňky sinic, ale také toxiny, které produkují. Proto jsme se pustili do vývoje systému, jehož základem jsou buňky Bacillus subtillis, což jsou půdní bakterie,” uvedla Barbora Hrnčířová z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.

Bakterie se také, aby mohly sloužit svému účelu, musí upravit metodami syntetické biologie. „My jsme naše buňky upravovali tak, aby měly na svém povrchu proteinové lešení, na kterém budou zachycené enzymy jednak ničící buňky sinic a jednak také likvidující jejich toxiny,” doplnila Hrnčířová.

Scroll to Top