Zdražení vody na Kroměřížsku

blank

Vodné a stočné se od začátku příštího roku zvýší o 4,65 procenta. Lidé za metr krychlový vody zaplatí 83,27 koruny. Od května platí lidé za kubík vody 79,57 koruny.

„Ke zvýšení ceny vody pitné a odpadní dochází v důsledku nárůstu nákladů na obnovu infrastrukturního majetku, modernizaci odečtových zařízení a čištění vodovodních a kanalizačních zařízení,“ uvedl předseda představenstva a ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž Ladislav Lejsal. Společnost zásobuje na Kroměřížsku 100 tisíc obyvatel. Region patří dlouhodobě k těm, kde je cena vody z České republiky jedna z nejnižších.

Vodárenské společnosti musí při stanovování výše vodného a stočného respektovat regulatorní pravidla. Cenovou politiku vodního hospodářství reguluje ministerstvo financí. Při tvorbě ceny vody hrají klíčovou roli dva pojmy. Nejprve jsou to ekonomicky oprávněné náklady pořízení, zpracování a oběhu zboží doložitelné z účetnictví, které prozkoumá kontrolní orgán ministerstva financí. Druhým pojmem je přiměřený zisk, který se následně zahrnuje do kalkulace věcně usměrňované ceny.

Scroll to Top