Simferopol dále omezil dodávky vody

blank

Metropole anektovaného Krymu, Simferopol, znovu omezila dodávky vody, poloostrov už tak dlouhodobě bojuje s jejím nedostatkem. Krym totiž Ukrajina po anexi odřízla od řeky Dněpr. Z Moskvy o tom informovala Ivana Milenkovičová z Českého rozhlasu.

Jak nyní sdělila místní Vodohospodářská společnost, ve všední dny poteče voda jenom dvě hodiny ráno a dvě hodiny večer, o víkendu od šesti do deseti hodin večer. S omezením bojuje Simferopol od konce srpna. Lidé si také stěžují, že jim teče rezavá voda, případně neteče vůbec. Vláda v Kyjevě zdůraznila, že dodávky vody obnoví, až se Krym vrátí pod ukrajinskou správu.

Už na jaře deník E15 uvedl, že před anexí přiváděl vodu z Dněpru Severokrymský kanál, který zajišťoval až 85 procent spotřeby na poloostrově. Desetinu z toho upotřebil průmysl a téměř tři čtvrtiny zemědělství. Tamní úřady v roce 2017 informovaly, že Krym už má vody dostatek.

Stále zřetelněji se ukazuje, že se poloostrov, odkud je velmi těžké získat objektivní informace, nedokázal s výpadkem srovnat. Vyplývá to z letošního zjištění deníku Ukrajinská pravda, který se pokusil porovnat statistiky a zprávy z různých zdrojů. Deník kupříkladu uvedl, že v důsledku nedostatku vody se v regionu významně snížila plocha rýžových polí.

Scroll to Top