Vodu pro Jeseník a Priessnitzovy lázně zadrží také „podzemní hráze“

blank

Osm kilometrů čtverečních zkoumali experti kvůli zachování zdrojů vody pro město Jeseník a Priessnitzovy lázně. Pomohou rybníčky i příkopy pro lepší vsakování srážek. Studniční vrch v Jeseníku se může pyšnit nejkvalitnější pitnou vodou. Slouží také jako zdroj pro Priessnitzovy léčebné lázně i část města. Cílem je zadržet co největší množství vody v krajině. Informoval o tom portál idnes.cz.

„Znamená to vícero aktivit, jednou z nich je péče o zdroje vody. A Studniční vrch je jejím zásadním zdrojem pro významnou část Jeseníku,“ uvedl technický ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Jesenicka Robert Černý. Na mysli má přírodě blízká opatření, jež na Jesenicku zvýší schopnost lesních pozemků zadržet vodu. „Investicím, jež se uskuteční v příštích letech, předcházel rozsáhlý průzkum asi osmi kilometrů čtverečních na Sokolském hřbetu. V první etapě šlo o průzkum jedenácti pramenů – například Finského, Večerního či Slovanského – a sedmi povrchových toků, jako je mimo jiné Kalvodka, Vidnávka anebo Lubina,“ vypočetl Černý.

Dále se odborníci věnovali stavu čtyř pramenů, a to Jitřního, Vilémova, Rumunského a také Priessnitzova. „Přímo na Studničním vrchu jsme se zaměřili na povodí Priessnitzova potoka a Pekelného potoka. U obou chceme udělat přírodě blízká opatření, která poslouží ke snížení rychlosti odtoku srážkových vod, zadržení vody v krajině a následně k pozvolnému vsakování do země,“ uvedl dále Černý. Průzkum na Studničním vrchu pak podle něj potvrdil, že v oblasti Pekelného potoka dává smysl vybudovat takzvané podzemní přehrážky.

„Jde o to ve vytipovaných místech udělat hluboké příkopy, ty vyplnit přírodním materiálem, jako je dřevo, kamení anebo jíl, a vytvořit tím jakési podzemní hráze, které pomohou vodě vsáknout se i do větších hloubek,“ vysvětlil Černý. Stavba přehrážek je naplánovaná na roky 2021 a 2022. „Letos je dostatek vody. Bohužel, Studniční vrch je už tak nasáklý, že srážková voda za poslední dobu už téměř všechna odtekla pryč. Jinak by z letošních bohatých srážek tato oblast mohla takzvaně žít ještě několik let. I tak budou mít plánovaná opatření do budoucna velký význam,“ poznamenal Černý.

Ochránci přírody s postupem vodohospodářů souhlasí. „Zadržení vody v krajině pomocí ekologických metod přispěje ke zvýšení biodiverzity. Pokud se to u Studničního vrchu podaří, může tato oblast sloužit jako modelová i pro jiná místa,“ sdělil Marcel Minář z Českého svazu ochránců přírody.

Scroll to Top