V Olešné využívají sedm domovních čistíren za milion

blank

Z dotace Státního fondu životního prostředí byla spolufinancována výstavba sedmi domovních čistíren odpadních vod v západočeské Olešné. Stály zhruba milion korun a přispějí k čistotě Olešenského potoka, který je přítokem Berounky.

Jak uvedl starosta Němčovic Karel Ferschmann, pod které Olešná patří, před investicí s odborníky spočítali, že centrální čistírna by byla ekonomicky nevýhodná. V zimě vypsalo ministerstvo životního prostředí dotační výzvu na domovní čistírny odpadních vod za 200 milionů korun. O dotace mohou obce žádat od 2. března 2020 do 30. června 2021, případně do vyčerpání alokace. Podpořené projekty musí být zrealizovány nejpozději do konce roku 2024.

„Předchozí výzvy trhaly rekordy, obce si peníze rozebraly čtyři měsíce před stanoveným termínem. mají o čištění odpadních vod obrovský zájem, je to velice efektivní a ekonomické řešení, které pomůže tam, kde náklady nebo technické podmínky výstavbu velké čistírny neumožní. Ke kanalizaci u nás není připojeno stále více než 1,5 milionu lidí, a tomu odpovídá nedostatečná kvalita povrchových vod v ČR, což chceme změnit. Podpora domovních čistíren je dalším z řady kroků, kterými se snažíme zlepšit životní prostředí v malých obcích a zároveň aktivně reagovat na hrozbu sucha,“ uvedl v lednu ministr životního prostředí Richard Brabec.

Podle něj do předchozích dvou výzev poslalo projekty na šest desítek obcí. Podle ředitele Státního fondu životního prostředí ČR Petra Valdmana se v předchozích výzvách investiční náklady projektů pohybovaly od 400 tisíc do 20 milionů korun a dotace z nich může obcím pokrýt až 80 procent.

Scroll to Top