Dlouh├ę str├ín─Ť vyr├íb├ş 40 % elekt┼Öiny v kraji

blank

Hlavn├şm pil├ş┼Öem energetiky v Olomouck├ęm kraji je p┼Öe─Źerp├ívac├ş elektr├írna Dlouh├ę str├ín─Ť na ┼áumpersku, kter├í se na celkov├ęm instalovan├ęm v├Żkonu elektr├íren v kraji pod├şl├ş bezm├íla 63 procenty a na produkci 40 procenty. Na z├íklad─Ť informac├ş ─îTK o tom informoval port├íl o oenergetice.cz.

Po Dlouh├Żch str├ín├şch n├ísleduj├ş s┬ávelk├Żm odstupem parn├ş, plynov├ę, spalovac├ş, fotovoltaick├ę, vodn├ş a v─Ťtrn├ę elektr├írny. Elektr├írny v Olomouck├ęm kraji maj├ş celkov├Ż instalovan├Ż v├Żkon zhruba 1042 MW, z toho na p┼Öe─Źerp├ívac├ş vodn├ş elektr├írnu Dlouh├ę str├ín─Ť na ┼áumpersku p┼Öipad├í 650 MW. P┼Öe─Źerp├ívac├ş elektr├írny slou┼ż├ş jako obrovsk├ę akumul├ítory, uvedl port├íl o oenergetice.cz.

Druh├Ż nejvy┼í┼í├ş instalovan├Ż v├Żkon maj├ş v Olomouck├ęm kraji plynov├ę a spalovac├ş elektr├írny, na kter├ę p┼Öipad├í jeden├íctiprocentn├ş pod├şl na celkov├ęm v├Żkonu. Parn├ş a fotovoltaick├ę elektr├írny maj├ş shodn─Ť desetiprocentn├ş pod├şl.

Elektr├írna Dlouh├ę str├ín─Ť zv├Ż┼íila v├Żrobu

Elektr├írna v prvn├şm pololet├ş zv├Ż┼íila produkci elekt┼Öiny meziro─Źn─Ť o 40 procent na v├şce ne┼ż 365 milion┼» kWh. ÔÇ×Takov├Ż objem elekt┼Öiny by dok├ízal pokr├Żt ro─Źn├ş spot┼Öebu v├şce ne┼ż 100 000 ─Źesk├Żch dom├ícnost├ş,ÔÇť ┼Öekl ─îTK mluv─Ź├ş Skupiny ─îEZ Vladislav Sobol. V roce 2019 p┼Öe─Źerp├ívac├ş elektr├írna po p┼Öedchoz├ş modernizaci vyrobila 636,9 milionu kWh elektrick├ę energie. Ve srovn├ín├ş s rokem 2018, kdy m─Ťla elektr├írna kv┼»li oprav├ím del┼í├ş v├Żpadek, se jej├ş produkce zv├Ż┼íila o 17 procent.

ÔÇ×V minul├Żch letech jsme do zv├Ż┼íen├ş ├║─Źinnosti, spolehlivosti provozu a tak├ę do prodlou┼żen├ş ┼żivotnosti elektr├írny investovali stovky milion┼» korun. Jen letos ┼ílo o opravy a investice za zhruba 40 milion┼» korun,ÔÇť sd─Ťlil ┼Öeditel elektr├írny Dlouh├ę Str├ín─Ť V├şt─Ťzslav Chmela┼Ö.

N├ív┼ít─Ťvnost vzrostla o ┼íest procent

Elektr├írnu v Jesen├şk├ích v roce 2019 nav┼ít├şvilo 93 839 lid├ş oproti 89 000 v roce 2018. Lo┼łsk├í n├ív┼ít─Ťvnost je druh├í nejvy┼í┼í├ş v historii. Rekord padl v roce 2017, kdy sem zam├ş┼Öilo 97 tis├şc lid├ş. Elektr├írna byla vybudovan├í v Hrub├ęm Jesen├şku na ┼áumpersku a jedn├í se o nejv├Żkonn─Ťj┼í├ş za┼Ö├şzen├ş sv├ęho typu v ─îesk├ę republice. Sekund├írn─Ť p┼»sob├ş jako stabiliz├ítor tuzemsk├ę energetick├ę soustavy. V b┼Öeznu 2018 se do─Źkala tak├ę vlastn├ş po┼ítovn├ş zn├ímky.

Scroll to Top