Mašata z Izraele: O vodohospodářské know-how máme zájem

blank

Ředitel kanceláře CzechTrade v Izraeli Jiří Mašata poskytl rozhovor magazínu Profit. Vodarenstvi.cz reflektuje část o hospodaření s pitnou vodou nebo o úspěšnosti českých firem v zemi.

„O výraznějším úspěchu českých firem v tomto oboru v Izraeli nemáme, přes řadu dotazů u českých a místních partnerů, informace. Z probíhajících aktivit jasně vyplývá, že v oblasti nakládání s vodou má spíše česká strana zájem o izraelská know-how. Přestože jsme zaznamenali pokusy českých firem nabídnout izraelským partnerům zajímavé a inovativní technologie i v oblasti vodohospodářství většinou o ně neprojevili zájem,“ sdělil Profitu Mašata.

Připustil také, že Izraelci považují své technologie za nejlepší a těžko připouští zahraniční novinky na trh. „Obvyklá reakce Izraelců, ostatně nejen v tomto oboru, zní asi takto: „Naše technologie jsou nejlepší. Tohle je opravdu váš patent? Opravdu se to u vás vyrábí? Byli byste pro nás schopni extrémně levně vyrobit součást námi vyvinutého zařízení?” Neznalosti či nedůvěře se snaží česká strana čelit například pořádáním společenských seminářů a konferencí. Naposledy to byl například zářijový Česko-izraelský seminář o vodě v prostorách Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Tématem byla adaptace měst na sucho, udržitelné hospodaření s vodou v urbanizovaných oblastech a znovuvyužití odpadních vod. Česko-izraelská smíšená obchodní komora s podporou ministerstva zemědělství zorganizovala v listopadu českou vodohospodářskou misi do Izraele spojenou i s návštěvou nejvýznamnějšího oborového veletrhu Watec. x,“ řekl také Mašata.

Izraelský velvyslanec Daniel Meron na zmiňovaném zářijovém semináři nabídl možnost sdílení zkušeností z izraelského hospodaření s vodou, které se snaží o její nanejvýš efektivní využití a připomněl, že v Izraeli je vody dlouhodobě nedostatek, proto země přistupuje k takzvanému preciznímu zemědělství. Jeho základem je sbírání co nejvíc dat o půdě, klimatických podmínkách i plodinách, aby bylo možné vodu využít maximálně efektivně a aby se zamezilo plýtvání.

V současnosti obě země intenzivně spolupracují v oborech vodního, odpadového a oběhového hospodářství. Podle české vlády má Izrael neocenitelné zkušenosti s efektivními technologiemi čištění odpadních vod a jejich recyklací, zadržováním dešťové vody nebo moderními závlahovými systémy. Izraelci kvitují český um v odpadovém hospodářství.

Scroll to Top